Jeden z najwybitniejszych szermierzy w historii spoczął na Powązkach

Inne
Jeden z najwybitniejszych  szermierzy w historii spoczął na Powązkach
fot. PAP

Ryszard Parulski, jeden z najwybitniejszych i najwszechstronniejszych szermierzy w historii tej dyscypliny sportu, spoczął w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. W piątkowych uroczystościach pogrzebowych uczestniczyła liczna rzesza olimpijczyków.

Za wybitne osiągnięcia w promocji i upowszechnianiu sportu, za działalność na rzecz środowisk olimpijskich prezydent RP Andrzej Duda nadał pośmiertnie wybitnemu szermierzowi Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie przekazał na ręce rodziny sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.

 

W homilii wygłoszonej podczas mszy świętej żałobnej w kościele św. Jozafata krajowy duszpasterz sportowców ks. Edward Pleń podkreślił, że zmarły 10 stycznia w wieku niespełna 79 lat Ryszard Parulski "nie żył tylko dla siebie". Zawsze był gotowy spieszyć z pomocą tym, którzy jej potrzebowali. Znał smak życia sportowego i chciał, aby polscy zawodnicy dominowali na świecie. "On ich kochał" - zaznaczył.

 

Ks. Pleń dodał, że Parulski był autorem kilku wierszy, w których przebija patriotyzm, miłość do ojczyzny i człowieka. Przypomniał, że z zawodu był adwokatem, a w stanie wojennym (1981-1983) bronił prześladowanych oraz internowanych.

 

Zwrócił na to uwagę również minister sportu. "Odszedł wybitny sportowiec, wielki patriota. Zawsze był usłużny dla kogoś, los drugiej osoby nie był mu obojętny" - powiedział nad otwartą mogiłą Witold Bańka. "Na planszy walczył z gracją, był motywatorem dla kolegów z drużyny" - podkreślił.

 

Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki wspomniał o wyjątkowo bogatej karierze Parulskiego i jego osiągnięciach jako zawodnika. Był trzykrotnym olimpijczykiem, zdobywcą srebrnego medalu w Tokio (1964) i brązowego w Meksyku (1968) wraz z drużyną florecistów.

 

Po zejściu z planszy prowadził aktywną działalność. Wiosną 1992 roku wystąpił z propozycją zorganizowania w Warszawie w 2012 roku XXX Igrzysk Olimpijskich. W 1994 roku założył z myślą o byłych sportowcach Fundację "Gloria Victis". Inną inicjatywą było powołanie w 2005 roku kapituły "Gloria Optimis". Jej celem jest uhonorowanie w "Złotym Kręgu" na terenie Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego tych, którzy przez swoje osiągnięcia sportowe, karierę zawodową, patriotyzm, niezłomny charakter zasługują na miano wybitnych osobowości sportu polskiego. Od 2005 roku był wiceprezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

 

Parulski doprowadził też do powołania Towarzystwa Olimpijczyków Polskich. Od roku 1991 był jego prezesem. Działający w tej organizacji szablista, medalista mistrzostw świata Jacek Bierkowski podkreślił, że "Ryszard był jedynym na świecie szermierzem, który zdobył trofea mistrzostw globu w trzech broniach, a za najważniejsze +dzieło swego życia+ uważał powstanie w latach 2001-2004 ośrodka rehabilitacji olimpijczyków i paraolimpijczyków w Michałowicach koło Warszawy. To była nietuzinkowa osoba".

 

Prezes Polskiego Związku Szermierczego Adam Konopka wspomniał, że urodzony 9 marca 1938 roku w Warszawie Ryszard Parulski był przez cały okres zawodniczej kariery związany z klubem Marymont, a w latach 1980-1989 kierował jego sekcją szermierczą. Od 1989 do 1992 roku pełnił funkcję prezesa Polskiego Związku Szermierczego, który nadał mu godność Prezesa Honorowego.

kl, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie