Siatkówka

Śliwa: Debiut był spokojny

Siatkówka

Liga Mistrzyń: Udany debiut Śliwy, pewne...

Dzień przed spotkaniem w Lidze Mistrzyń z St-Raphael Var VB, klub z Dąbrowy Górniczej na swojej oficjalnej stronie ogłosił rozwiązanie kontraktu z dotychczasowym pierwszym trenerem zespołu, Juanem Manuelem Serramalerą.

 

„Coś nie zaiskrzyło, postanowiliśmy zakończyć współpracę” – mówił o zakończeniu współpracy z Argentyńczykiem prezes klubu z Dąbrowy Górniczej, Robert Koćma.

 

Zespół do końca sezonu poprowadzi dotychczasowa asystent Serramalery, była reprezentantka Polski, Magdalena Śliwa. Na ławce trenerskiej pomagać jej będzie Ireneusz Borzęcki.

 

„Magda była zaskoczona, ale przecież jest mentalnie gotowa do tej roli, przygotowywała się do niej. Czas dać jej szansę” – komentował decyzję klubu Koćma.

 

Magdalena Śliwa jako zawodniczka w kadrze debiutowała w 1990 roku, a w biało-czerwonych barwach wystąpiła 359 razy, co jest rekordem występów w drużynie narodowej. Jednak po największe sukcesy sięgnęła dopiero w 2003 roku, kiedy z drużyną prowadzoną przez Andrzeja Niemczyka wywalczyła awans do World Grand Prix, a następnie złoty medal mistrzostw Europy w Turcji, na których została wybrana najlepszą rozgrywającą turnieju. Dwa lata później w Chorwacji powtórzyła ten sukces. W 2007 roku przez kilka miesięcy była asystentem trenera reprezentacji, Marco Bonitty. Po raz ostatni w biało-czerwonych barwach zagrała w 2007 roku podczas rozgrywanego w Japonii Pucharu Świata.

 

Z zespołami Chemika Police i BKS Bielska-Białej trzykrotnie sięgnęła po mistrzostwo Polski. Ma także na koncie występy we włoskiej Serie A, była zawodniczką m. in. Foppapedretti Bergamo, z którym sięgnęła po mistrzostwo Italii i drugie miejsce w Lidze Mistrzyń (2002) oraz Monte Schiavo Jesi, z którym wywalczyła srebrny medal w Pucharze CEV w 2004 roku.

 

W 2006 roku zdecydowała się na powrót do polskiej ligi - przez dwa sezony występowała w pierwszoligowej Wiśle Kraków. Do najwyższej klasy rozgrywkowej wróciła w 2008 jako siatkarka zespołu z Dąbrowy Górniczej. Później reprezentowała barwy PGE Atomu Trefla Sopot, gdzie grała w jednym zespole ze swoją córką - Izabelą. W sezonie 2015/2016 zdecydowała się na powrót do Dąbrowy Górniczej i objęcie funkcji asystenta trenera, Juana Serramalery.

 

W środę, jako pierwszy trener poprowadziła zespół z Dąbrowy Górniczej w spotkaniu 5. kolejki Ligi Mistrzyń z francuskim St-Raphael Var VB.