System powtórek wideo na mundialu? ”Szanse są ogromne!”

Piłka nożna

Kontrowersje są nieodłączną częścią futbolu, powodują dyskusje przy piwie. Teraz to wszystko może został wyłączone z życia kibica. FIFA coraz poważniej myśli o wprowadzeniu systemu VAR, czyli powtórek wideo. Na czym to właściwie polega?

System powtórek wideo może być wykorzystany przy czterech typach sytuacji:

 

1. Uznanie gola

2. Pokazanie czerwonej kartki

3.Przyznanie rzutu karnego

4.Błąd przy identyfikacji zawodnika

 

Jak wygląda proces podjęcia decyzji? – Przed monitorami siedzą aktualni sędziowie danej klasy lub byli, którzy obserwują mecz i niejako asekurują arbitra głównego. Jeśli widzą błąd dają sygnał sędziemu będącemu na boisku. Może być również tak, że sam „główny” prosi o powtórkę wideo – tłumaczy Rafał Rostkowski, sędzia asystent FIFA.

 

Główną obawą jest jednak wpływ tego systemu na płynność gry. – w 90% powtórka wideo będzie dostępna sędziom w ciągu kilkunastu sekund, co oznacza, że decyzja może być zmieniona w czasie poniżej 30 sekund – zaznaczył.   

 

Kolejną sporną kwestią są pieniądze, o których szerzej napisał Rostkowski w poniższym tweecie.

System goal-line na wielkich imprezach jest już codziennością. Teraz FIFA rozważa wprowadzenie powtórek wideo. I to już w najbliższej przyszłości. – Szanse, że VAR będzie na Mundialu w Rosji są ogromne! Prezydent Gianni Infantino jest ogromnym zwolennikiem tego systemu – zdradził Rostkowski.

 

Więcej o systemie powtórek wideo w załączonym materiale wideo.

Adam Sławiński, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze