Powstanie e-sportowa liga Ekstraklasy

E-sport

Powstanie e-sportowa liga organizowana przez Ekstraklasę – informuje Puls Biznesu. Rozgrywki na wirtualnych boiskach być może wystartują w drugiej połowie bieżącego roku.

 Chcemy stworzyć w Polsce piłkarskie rozgrywki e-sportowe, w których będą rywalizowali przedstawiciele Ekstraklasy — mówi Pulsowi Bizensu Michał Siara, w spółce Ekstraklasa odpowiedzialny za rozwój e-sportu. Rozgrywki mogą wystartować już w drugiej połowie roku. Pierwszym krokiem spółki w stronę cybernetycznych zmagań był jednak turniej Ekstraklasa Cup. Uczestnicy najwyższej ligi piłkarskiej kraju połączyli wtedy siły ze swoimi kibicami. Najlepszy okazał się zespół wystawiony przez Bruk-Bet Termalicę Nieciecza.

 

— To był pilotaż organizowany wspólnie z EA Polska— wydawcą gry „FIFA”, który miał pokazać, czy jesteśmy w stanie zorganizować takie rozgrywki oraz jakie będzie zainteresowanie klubów i kibiców. Wydarzenie przerosło nasze oczekiwania, więc uznaliśmy, że jesteśmy gotowi do następnego kroku — tłumaczy Michał Siara. Jak się okazało, nawet bez specjalnej promocji w mediach rozgrywkami zainteresowały się firmy chcące wesprzeć Ekstraklasę w kolejnych e-sportowych działaniach.

 

Właśnie elementem walki o nowych fanów i zainteresowanie sponsorów jest e-sportowa krucjata Ekstraklasy. — To jest otwarcie się na zupełnie nowego odbiorcę. Są firmy, które chciałyby być obecne w sporcie, a nie wszystkie mają w strategii obecność na stadionie. Dlatego tworzymy możliwość promowania się przy wirtualnej piłce nożnej. To przede wszystkim pomysł na współpracę z firmami z branży finansowej czy technologicznej, ale zainteresowani pochodzą również z innych segmentów rynku — zapewnia Michał Siara.

 

I choć start wirtualnej ligi Ekstraklasy jest pomysłem bezsprzecznie intrygującym, to nie pierwsze tego typu działanie na europejskiej scenie. Polaków wyprzedzili już Holendrzy. Na początku lutego wirtualnym gwizdkiem zainaugurowano bowiem start E-Divisie, zmagań, w których udział biorą e-sportowi przedstawiciele klubów z 1. ligi holenderskiej. Liderem tabeli po ośmiu kolejkach jest niepokonany dotąd Ajax Amsterdam.

 

W Polsce swoje drużyny e-sportowe ogłosiły dopiero dwa kluby piłkarskie. Pierwsza była Legia Warszawa. Stołeczni zakontraktowali już dwóch graczy: Michała ‘Srokę’ Srokosza oraz Łukasza ‘Lukstera’ Kamińskiego. W ślad „Wojskowych” poszedł również zarząd pierwszoligowego GKS Tychy, który rozpoczął współpracę z Patrykiem ‘Paniolem’ Pańką. Na świecie tym samym pochwalić mogą się m.in.: VFL Wolfsburg, West Ham United, Schalke 04, Valencia CF, Manchester City, Ajax Amsterdam, Paris Saint-Germain F.C czy AS Roma.

 

W załączonym materiale wywiad z zawodnikiem Legii Warszawa w grze FIFA Michałem 'sroką' Srokoszem.

Szymon Groenke
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie