MŚ w kolarstwie torowym: Drużyna sprinterów tuż za podium

Polscy kolarze torowi zajęli czwarte miejsce w sprincie drużynowym mistrzostw świata w Hongkongu. W wyścigu o brązowy medal minimalnie wyprzedzili ich Francuzi. Tytuł mistrzowski obronili Nowozelandczycy.

Polacy w ciągu niespełna dwóch godzin ścigali się trzykrotnie. Najszybciej pojechali w eliminacjach (43,419), startując w składzie: Maciej Bielecki, Mateusz Rudyk i Krzysztof Maksel. Ci sami zawodnicy wystąpili w wyścigu pierwszej rundy z Chińczykami. Rywali swobodnie wyprzedzili, ale czas był słabszy (43,834), pozwalający zakwalifikować się tylko do finału B.

Przed walką o brąz trener Andrzej Tołomanow dokonał zmian: na swojej pozycji pozostał rozpędzający drużynę Bielecki, na drugim okrążeniu tempo miał podyktować Rafał Sarnecki, a Rudyk został przesunięty z drugiej pozycji na trzecią.

Biało-czerwoni prowadzili po dwóch zmianach, ale ostatecznie finiszowali za rywalami w czasie 43,698. „Trójkolorowi” osiągnęli wynik 43,536.

W finale, z udziałem Nowozelandczyków i Holendrów, obie drużyny popełniły błędy. Kolarzom z antypodów do zwycięstwa wystarczył wynik 44,049.

W sprincie drużynowym kobiet, bez udziału Polek, tytuł mistrzowski obroniły Rosjanki Anastazja Wojnowa i Daria Szmielewa. W wyścigu scratch triumfowała Włoszka Rachele Barbieri, a Justyna Kaczkowska zajęła 19. miejsce.

Wcześniej w eliminacjach wyścigu drużynowego na 4 km na dochodzenie Adrian Tekliński, Szymon Sajnok, Alan Banaszek i Daniel Staniszewski o blisko sekundę poprawili rekord Polski, osiągając 4.02,219. Zajęli jednak dziewiątą lokatę i nie awansowali do pierwszej rundy, w której wystąpi osiem najlepszych zespołów.

Z kolei drużyna kobiet, w składzie: Justyna Kaczkowska, Daria Pikulik, Nikol Płosaj i Natalia Rutkowska, uzyskała w eliminacjach ósmy wynik - 4.28,523. W czwartek w pierwszej rundzie Polki pojadą z Brytyjkami, które były piąte - 4.21,548.