Kszczot (RKS Łódź) i Marcin Lewandowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL) zmierzą się m.in. z rekordzistą świata Davidem Rudishą (1.40,91) oraz piątką innych Kenijczyków. Minimum PZLA na sierpniowe mistrzostwa świata w Londynie wynosi 1.45,60. W gronie kobiet na 800 m pobiegnie Cichocka (SKLA Sopot), która z Szanghaju uda się – razem z Lewandowskim – na zgrupowanie w Pirenejach.

 

Dla polskich dyskoboli start w Chinach będzie pierwszym w tym roku na stadionie. Małachowski (WKS Śląsk Wrocław) nie ma złudzeń, że początek sezonu będzie w jego wykonaniu dobry. Wszedł w trening dwa miesiące później niż zwykle, co wiąże się ze sporymi zaległościami.

 

- Forma nie będzie jeszcze bardzo wysoka, a raczej na średnim poziomie. Ale jestem zadowolony z tego okresu przygotowawczego. Najważniejsze są mistrzostwa w Londynie - podkreślił dyskobol, dla którego będzie to 44. występ w mityngu Diamentowej Ligi. Końcowy sukces odnosił czterokrotnie – w 2010, 2014, 2015 i 2016 roku, a wygrał 18 konkursów, z czego dwa w Szanghaju.

 

Urbanek (MKS Aleksandrów Łódzki), zamieszczając na swoim profilu listę startową (m.in. Niemcy Christoph Harting i Daniel Jasinski, Estończyk Martin Kupper, Belg Philip Milanov, Szwed Daniel Stahl), napisał: "zapowiada się mocny konkurs".

 

Dla halowego mistrza Europy w skoku wzwyż Bednarka (RKS Łódź) występ w Szanghaju będzie pierwszym od 3 marca, kiedy to w Belgradzie wynikiem 2,32 wywalczył tytuł halowego mistrza Europy. W Chinach będzie miał doborowe towarzystwo, m.in. utytułowanego Katarczyka Mutaza Issa Barszima, srebrnego medalistę igrzysk w Londynie Amerykanina Erika Kynarda, a także mistrza olimpijskiego z Rio de Janeiro Kanadyjczyka Dereka Drouina.

 

Na 400 m pobiegnie podpora polskiej sztafety Święty (AZS AWF Katowice), która w ostatnich miesiącach zdobyła dwa medale halowych mistrzostw Europy oraz zajęła z koleżankami drugie miejsce w IAAF World Relays na Bahamach.

 

Cykl Diamentowej Ligi, składający się w tym roku z 14 mityngów w Europie, Ameryce Północnej, Azji i Afryce, zostanie rozegrany po raz ósmy. Pierwsze zawody odbyły się 5 maja w stolicy Kataru. Główną nagrodą jest diamentowe trofeum oraz czek na 40 tys. dolarów. Pula nagród wynosi osiem milionów dolarów (m.in. zwycięzcy konkurencji w każdym z mityngów otrzymują 10 tys.). Rywalizacja zakończy się 1 września w Brukseli.

 

Kalendarz mityngów Diamentowej Ligi:

13 maja     Szanghaj
27 maja     Eugene
 8 czerwca  Rzym
15 czerwca  Oslo
18 czerwca  Sztokholm
 1 lipca    Paryż
 6 lipca    Lozanna
 9 lipca    Londyn
16 lipca    Rabat
21 lipca    Monako
20 sierpnia Birmingham
24 sierpnia Zurych - finał
 1 września Bruksela - finał

 

Transmijsja z mitingów Diamentowej Ligi tylko na sportowych antenach Polsatu.