Lekkoatletyczne MŚ: Złoto Barshima w skoku wzwyż

Inne
Lekkoatletyczne MŚ: Złoto Barshima w skoku wzwyż
fot. PAP

Katarczyk Mutaz Essa Barshim, trenowany przez Stanisława Szczyrbę, wynikiem 2,35 zdobył złoty medal lekkoatletycznych mistrzostw świata w Londynie w skoku wzwyż. Drugi był startujący pod neutralną flagą Rosjanin Danił Łysenko, a trzeci Majed Eddil Ghazzal z Syrii.

Barshim, faworyt i lider tegorocznej listy, po zaliczeniu w pierwszych próbach pięciu wysokości był już pewny pierwszego mistrzostwa świata w karierze na otwartym stadionie. Później trzykrotnie atakował 2,40, ale bez powodzenia. W tym roku miał już 2,38 i wielu ekspertów uważało, że w Londynie wicemistrza olimpijskiego z Rio de Janeiro stać na poprawienie rekord globu Javiera Sotomayora z 1993 roku (2,45).

 

W Londynie pod nieobecność kontuzjowanego mistrza z Rio de Janeiro Kanadyjczyka Dereka Drouina i będącego w słabszej formie mistrza świata z 2013 i wicemistrza z 2015 Ukraińca Bohdana Bondarenko po medale sięgnęli 21-letni Rosjanin startujący pod neutralną flagą Łysenko i 30-letni Syryjczyk Eddil Ghazzal. Dla obydwu to pierwsze medale w międzynarodowych zawodach tej rangi.

 

Rosjanin skoczył 2,32, a Syryjczyk 2,29. Tyle samo zaliczył czwarty Meksykanin Edgar Rivera i piąty, mający polskich rodziców, ale urodzony w Bielefeld i reprezentujący Niemcy Mateusz Przybyłko.

 

W finale zabrakło mistrza Polski Sylwestra Bednarka (RKS Łódź), który w eliminacjach osiągnął 2,26, zaś wysokością kwalifikacyjna było 2,31. Brązowy medalista globu z 2009 roku i pierwszy na halowych mistrzostwach Europy w Belgradzie w tym roku (2,32) został sklasyfikowany w Londynie na 20. miejscu.

 

Medaliści skoku wzwyż mężczyzn i miejsca Polaków:
 
 1. Mutaz Essa Barshim (Katar)          2,35
 2. Danił Łysenko (Rosjanin po neutralną flagą)  2,32
 3. Majed Eddil Ghazzal (Syria)          2,29
 ...
 20. Sylwester Bednarek (Polska)         odpadł w eliminacjach (2,26)
 
MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie