Chuligańskie zachowanie kibiców podczas derbów Śląska

Piłka nożna
Chuligańskie zachowanie kibiców podczas derbów Śląska
fot. YouTube

Górnik Zabrze pokonał 1:0 Piasta Gliwice w meczu jedenastej kolejki ekstraklasy. Starcie zostało rozegrane w cieniu skandalicznego zachowania kibiców obu drużyn. Zdemolowany obiekt i środki pirotechniczne zniszczyły atmosferę na stadionie. Obu klubom grożą surowe kary.

To miało być piłkarskie święto na Śląsku. Liderujący Górnik Zabrze podejmował na własnym stadionie Piasta Gliwice w meczu jedenastej kolejki ekstraklasy. Atmosfera przy Roosevelta była fantastyczna, ale do czasu.

 

W 55. minucie niedzielnego starcia z sektora kibiców Piasta Gliwice spadły race i petardy. Poleciały nie tylko na boisko, ale także  w kierunku trybuny rodzinnej Górnika Zabrze. Przestraszeni kibice uciekli ze swoich miejsc. Interweniować musiały służby porządkowe.

Na środkach pirotechnicznych się jednak nie skończyło. Na sektorze gospodarzy spalone zostały wcześniej skradzione flagi Piasta, co ewidentnie rozwścieczyło gliwiczan. Próbowali zniszczyć ogrodzenie, aby przedostać się do grupy dopingującej Górnika.

Kibice Piasta nie pozostawiają zaistniałej sytuacji bez komentarza. Sugerują, że zostali sprowokowani przez fanów Górnika. Stowarzyszenie Kibiców Piastocholicy wystosowali nawet oświadczenie.

"Stowarzyszenie Kibiców „Piastoholicy” pragnie serdecznie podziękować wszystkim sympatykom Gliwickiego Piasta obecnym na derbowym meczu w Zabrzu za stworzenie świetnej atmosfery i dopingu do ostatniej minuty mimo niekorzystnego wyniku. Dziękuje również za spokojne zachowanie mimo tendencyjnego i mocno prowokacyjnego zachowania sympatyków Górnika Zabrze, dzięki czemu udało się uniknąć agresywnego i niekontrolowanego zachowania tak dużej grupy kibiców obecnych na wyjeździe, a wybryki chuligańskie ograniczone zostały do minimum nadając im tym samym wymiar drobnych incydentów niezagrażających bezpieczeństwu i zdrowiu".

Swój oficjalny komentarz opublikował również klub z Gliwic.

"W związku z wydarzeniami podczas meczu Górnik Zabrze - Piast Gliwice 01.10.17 informujemy, iż Klub potępia wszelkie przejawy agresji i kategorycznie odcina się od zachowań kibiców, którzy narazili zdrowie i bezpieczeństwo innych uczestników imprezy masowej. Piast Gliwice popiera wszelkie pozytywne formy okazywania swojego wsparcia dla Klubu, nie toleruje zaś wszelkich przejawów agresji i aktów wandalizmu. Jednocześnie Klub nie zgadza się z utożsamianiem podobnych zachowań z działalnością całego środowiska kibicowskiego Piasta, gdyż wydarzenia na stadionie w Zabrzu miały charakter incydentalny i jednostkowy".

Bez słowa sprawy nie pozostawił Górnik Zabrze również wydając oficjalny komunikat.

"Zarząd Górnik Zabrze S.S.A.  wyraża ubolewanie w związku z wydarzeniami, jakie miały miejsce w sektorze kibiców gości podczas wczorajszego meczu z Piastem Gliwice.Jako organizator  meczu przepraszamy wszystkich kibiców, którzy w dniu wczorajszym zajmowali miejsca w sektorach, w kierunku których rzucane były materiały pirotechniczne przez fanów Piasta, co zagrażało bezpieczeństwu sympatyków Górnika Zabrze. (...) Informujemy, że Klub wraz z operatorem Areny Zabrze podjął kroki, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa w sektorach sąsiadujących z miejscami przeznaczonymi dla kibiców drużyn przyjezdnych. Jednym z nich jest montaż specjalnej siatki, mającej na celu zapobieganie  tego typu incydentom."

Okoliczności zdarzenia mają zostać określone w ciągu kilku dni. Oba kluby mogą spodziewać się surowych kar od Komisji Ligi Ekstraklasy. Decyzje mają zapaść jeszcze w tym tygodniu.

 

Poniżej nagrania ukazujące chuligańskie zachowanie kibiców obu zespołów.

 

 

CM, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze