Były gwiazdor zostanie prezydentem! Pierwszy taki przypadek w historii

Piłka nożna
Były gwiazdor zostanie prezydentem! Pierwszy taki przypadek w historii
fot. PAP

Jedyny w historii zdobywca "Złotej Piłki" z Afryki, George Weah zostanie prezydentem Liberii. To pierwszy przypadek w historii, że były piłkarz obejmie tę funkcję.

Weah w przeszłości grał w takich klubach jak AC Milan, Paris Saint-Germain czy też Chelsea. W 1995 roku został pierwszym piłkarzem z Afryki, który zdobył "Złotą Piłkę".

 

Na karierę polityczną zdecydował się w latach 90-tych, kiedy to namówił go na to Nelson Mandela. Pierwszy raz wystartował w wyborach prezydenckich w 2005 roku. Przegrał wtedy z Ellen Johnson Sirleaf, która była pierwszą kobietą na tym stanowisku w Afryce.

 

Nie poddał się jednak, zdał maturę, skończył studia w Miami i po raz kolejny spróbował swoich sił w polityce. W 2014 jako lider największej opozycyjnej partii został wybranym na senatora. Mimo, że nadal liczone są głosy po ostatnim głosowaniu, to niemal pewne jest, iż Weah zostanie wybrany prezydentem. Po przeliczeniu ponad połowy głosów były piłkarz ma na swoim koncie prawie 70 procent poparcia.

 

Przed nim trudne zadanie. Liberia przez lata szargana była konfliktami, wojnami domowymi czy też brutalnymi dyktaturami. Obecnie jest to jedno z najbiedniejszych państw świata. Weah, który kawał swojego życia spędził w Europie oraz USA będzie musiał sprostać wielu problemom, które nawiedzają ten kraj.

IM, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze