Historia Newella od początku wydaje się wręcz niewiarygodna. Od dziecka miał problemy z lewym ramieniem, które wyrosło tylko kilka centymetrów ponad łokieć. Jako dziecko grał w piłkę nożną, baseball czy też koszykówkę. Potem zainteresowały go zapasy.

 

W 2009 roku zadebiutował w MMA, dokładnie w organizacji CFX. Już w pierwszym występie znokautował rywala w pierwszej rundzie. Pięć kolejnych pojedynków kończy również w pierwszej odsłonie, za każdym razem przez poddanie. Występował w takich organizacjach jak XFC czy też WSOF. W tej ostatniej dostał nawet szansę walczyć w pojedynku wieczoru z ówczesnym mistrzem. Właśnie wtedy, w lipcu 2014 roku przegrał po raz pierwszy. Lepszy od niego okazał się Justin Gaethje, który obecnie znajduje się w czołówce kategorii lekkiej organizacji UFC!

 

Kolejne dwa pojedynki padły już jego łupem, w sumie z 14 walk wygrał aż 13, aż 8 przez poddanie. Teraz po ponad dwóch latach Amerykanin wróci. 9 marca zmierzy się z Sonnym Luque (8-6, 2 KO, 2 SUB) na gali LFA 3 w Houston.

 

Interesujący jest również fakt, że Newell ma przydomek "Notorious", tak samo jak obecny mistrz kategorii lekkiej UFC. Amerykanin również walczy w tej wadze.