Pjongczang 2018: Gasser triumfuje w konkurencji big air

Austriaczka Anna Gasser zdobyła złoty medal w snowboardowej konkurencji big air na zimowych igrzyskach w Pjongczangu. Druga była Amerykanka Jamie Anderson, dwukrotna mistrzyni olimpijska w slopestyle'u, a trzecia Nowozelandka Zoi Sadowski-Synnott. Polki nie startowały.

Finał tej widowiskowej konkurencji, debiutującej w programie igrzysk, miał się odbyć w piątek, ale został przyspieszony o jeden z dzień w związku z przewidywanym silnym wiatrem. W decydującej rozgrywce wystąpiło 12 snowboardzistek. Każda z nich miała trzy próby, a do punktacji liczyły się dwie (z różną kombinacją trików). Czołowe zawodniczki zademonstrowały wysoki poziom w nowej olimpijskiej konkurencji.

26-letnia Gasser, mistrzyni świata z 2017 roku, która okazała się najlepsza już w poniedziałkowych kwalifikacjach w Pjongczangu, potwierdziła w finale swoją dominację. Najlepiej spisała się w trzecim skoku (wykonała tzw. double cork 1080), za który otrzymała aż 96,00 pkt, zdecydowanie najwięcej ze wszystkich zawodniczek. Łącznie za dwa skoki - drugi i właśnie trzeci - dostała 185,00.

Suma dwóch not drugiej w klasyfikacji Anderson wyniosła 177,25. Amerykanka, starsza o rok od Austriaczki, 12 lutego triumfowała w Pjongczangu w konkurencji slopestyle, w której okazała się najlepsza także w 2014 roku w Soczi.

W czwartek Anderson prowadziła przed trzecim serią, ale w decydującej próbie nie ustała skoku. Powody do radości może mieć trzecia Sadowski-Synnott. Zawodniczka, która 6 marca skończy dopiero 17 lat, wywalczyła drugi w historii medal zimowych igrzysk dla Nowej Zelandii. W 1992 roku w Albertville srebro w slalomie zdobyła alpejka Annelise Coberger.