MŚ w kolarstwie torowym: Polacy daleko, dobry start Rudyka

Polscy kolarze torowi zajęli dalekie lokaty w piątkowych finałach mistrzostw świata w holenderskim Apeldoorn. Z biało-czerwonych najlepiej wypadł Mateusz Rudyk, który w sobotę wystartuje w ćwierćfinale sprintu.

W wyścigu punktowym Alan Banaszek, mistrz Europy z Berlina, nie nawiązał walki z najlepszymi. Zdobył punkty na czterech z 16 premiowanych finiszów, ale warunkiem włączenia się do walki o podium było zdublowanie peletonu, co udało się 11 rywalom. Ostatecznie kolarz grupy CCC Sprandi Polkowice zajął 13. miejsce.

Przed rokiem w Hongkongu brązowy medal w tej konkurencji wywalczył Wojciech Pszczolarski, który w Apeldoorn ma startować w madisonie.

W omnium Daria Pikulik wskutek upadku nie ukończyła ostatniej konkurencji - wyścigu punktowego. Polka w pierwszym starcie, scratchu, zajęła czwarte miejsce, a potem była dziewiętnasta w wyścigu tempo i szesnasta w eliminacyjnym.

Wielobojowe zmagania pań stały pod znakiem kraks. Do najgroźniejszej doszło w scratchu, a najbardziej ucierpiał... sędzia. Wyszedł na tor, aby podnieść przedmiot zgubiony po upadku przez jedną z zawodniczek i w tym momencie został z całym impetem uderzony przez reprezentantkę Hongkongu Xiaojuan Diao. Nieprzytomnego arbitra odwieziono do szpitala, a zawodniczka z Hongkongu opuściła tor na wózku.

W wyścigu indywidualnym na 4 km na dochodzenie Dawid Czubak zajął 16. miejsce, a Bartosz Rudyk - 19.

Walkę o medale rozpoczęli sprinterzy. Zdobywca Pucharu Świata Mateusz Rudyk uzyskał w eliminacjach na 200 metrów ze startu lotnego szósty czas (9,742), a Damian Zieliński - 22. (9,968). W kolejnych rundach Rudyk pokonał Rosjanina Nikitę Szurszyna i Nowozelandczyka Ethana Mitchella, zapewniając sobie miejsce w ćwierćfinale, natomiast Zieliński odpadł w 1/16 finału po porażce z Mitchellem. W sobotę w pojedynku o półfinał 22-letni kolarz Stali Grudziądz zmierzy się z Francuzem Sebastienem Vigierem.

Rudyk pokonał Vigiera w finale młodzieżowych mistrzostw Europy w 2016 roku w Montichiari. W Apeldoorn Francuz osiągnął w eliminacjach trzeci wynik (9,701).

Po raz czwarty tytuł mistrzyni świata w sprincie wywalczyła złota medalistka olimpijska z Rio de Janeiro Niemka Kristina Vogel. W finale pokonała Australijkę Stephanie Morton 2:1. Julita Jagodzińska dzień wcześniej w eliminacjach zajęła dopiero 29. miejsce i nie awansowała do fazy pucharowej.

W omnium drugie złoto na tych mistrzostwach, po sukcesie w środę w scratchu, zdobyła Holenderka Kirsten Wild. Ponadto Australijczyk Cameron Meyer obronił tytuł w wyścigu punktowym, a w rywalizacji na 4 km na dochodzenie zwyciężył Włoch Filippo Ganna.