Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych. Rekordowa liczba uczestników

Piłka nożna
Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych. Rekordowa liczba uczestników
fot. PAP

W 18. Europejskim Tygodniu Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych (18-27 maja) weźmie udział 45 tysięcy osób z niepełnosprawnością intelektualną, by w jubileuszowym dla ruchu Special Olympics roku pokazać, że futbol to sport dla każdego.

W 50 krajach Starego Kontynentu rozegranych zostanie 450 zawodów, z czego 17 regionalnych turniejów futbolowych odbędzie się w Polsce (z udziałem 1840 piłkarzy, 357 trenerów i 350 wolontariuszy). Będzie to największe na świecie wydarzenie sportowe promujące piłkę nożną wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną.

 

Europejskiemu tygodniowi patronuje UEFA oraz narodowe federacje piłkarskie 37 krajów kontynentu, w tym krajowa ekstraklasa. Jej 36. kolejka będzie dedykowana imprezie.

 

Podczas meczów 12 i 13 maja widoczne będą akcenty Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej OS - m.in. przed każdym ze spotkań sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną zostaną przedstawieni publiczności, a wraz z sędziami wniosą na boiska piłki, którymi rozgrywane będą mecze.

 

Jak podkreśliła dyrektor generalny Olimpiad Specjalnych Polska Joanna Styczeń-Lasocka, ta edycja europejskiego tygodnia jest bardzo wyjątkowa.

 

„Świętujemy 50-lecie ruchu Special Olympics, który już od pół wieku daje osobom z niepełnosprawnością intelektualną możliwość rozwoju społecznego i sportowego, przeżywania emocji, akceptacji i szacunku, przekraczania własnych możliwości przez sport i to ten w najczystszej postaci” - powiedziała.

 

Dodała, że w Polsce najczęściej zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną rywalizują przy pustych trybunach, a celem zapraszającej kibiców akcji #GrajmyRazem jest, by to zmienić.

 

„Przełamujmy stereotypy, bo inność jest zaletą, nie wadą” - wspomniała.

 

Najważniejszą tegoroczną imprezą polskiego oddziału Special Olympics, których prezesem jest Anna Lewandowska, będą Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Rozegrane zostaną między 9 a 12 czerwca na Śląsku (Katowice, Chorzów, Mikołów). Wystąpi w nich ponad tysiąc krajowych sportowców rywalizujących o medale w 11 dyscyplinach. Będzie to najważniejszy etap walki o start w Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Abu Zabi w marcu 2019 r.

 

„Dla 64 polskich reprezentantów wyjazd do egzotycznego Abu Zabi to szansa nie tylko na występ sportowy, ale również na poznanie swoich możliwości, na poznanie samego siebie” - zaznaczyła Styczeń-Lasocka.

 

Uznany przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski ruch Special Olympics zrzesza ponad 5 milionów sportowców z przeszło 200 krajów, uprawiających 32 dyscypliny, z których najpopularniejsza jest lekkoatletyka. Do polskiego oddziału należy 18 tysięcy zawodników, półtora tysiąca trenerów oraz 7,5 tysiąca wolontariuszy zrzeszonych w 507 klubach w 18 oddziałach regionalnych.

kl, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie