Liga Narodów: Rosja rozbiła Kanadę

W spotkaniu pierwszej kolejki Ligi Narodów siatkarzy Kanada przegrała w katowickim Spodku z Rosją 0:3. We wcześniejszym meczu tego turnieju Polska pokonała Koreę Południową 3:0.

Premierowa partia długo toczyła się przy przewadze Kanadyjczyków (6:8, 9:12, 13:16). Rosjanie zdołali odrobić straty (19:19) i zwycięzcę tej konfrontacji wyłoniła zacięta końcówka. Siatkarze Sbornej wywalczyli piłkę setową po bloku na Jasonie DeRocco (24:23), po chwili DeRocco zrehabilitował się, przepychając piłkę na siatce, jednak w grze na przewagi to rosyjscy siatkarze zachowali więcej zimnej krwi. Dmitrij Muserski popisał się skutecznym atakiem ze środka, a zablokowanie ataku Stephena Maara w kolejnej akcji oznaczało koniec seta (26:24).

Druga odsłona bez historii. Rosjanie szybko uzyskali wyraźną przewagę (5:1, 8:4) i przejęli inicjatywę na parkiecie. W środkowej części seta ich przewaga nie podlegała już dyskusji, a rywale wyglądali na coraz bardziej zrezygnowanych. W końcówce różnica wynosiła już dziesięć oczek (23:13), a skuteczny blok ustalił wynik na 25:14.

Set numer trzy zakończył to spotkanie. Do pierwszej przerwy technicznej siatkarze spod znaku Klonowego Liścia dotrzymywali kroku rywalom (7:8). Później podopieczni Siergieja Szlapnikowa nie zostawili im złudzeń, kto w tym dniu jest lepszy. Skuteczna gra Muserskiego i Jegora Kljuki pozwoliła im odskoczyć na pięć oczek (16:11). W końcówce Kanadyjczycy zdołali zmniejszyć dystans (21:18), zaczęli jednak popełniać błędy i kolejne akcje padły łupem Rosjan. Spotkanie zakończyła przestrzelona zagrywka Stevena Marshalla (25:19).

Podobnie jak w meczu Polska – Korea Południowa, zwycięzcy zdominowali rywali blokiem. W obu spotkaniach bilans punktowych bloków był identyczny: 13–2! Najlepiej punktowali: Jegor Kljuka (16), Dmitrij Muserski (15), Konstantin Bakun (11) – Rosja; Bradley Gunter (15) – Kanada.

W weekend turniej przeniesie się do Krakowa. W sobotę w Tauron Arenie Polska zagra z Rosją (godzina 16.00), a Kanada z Koreą Południową (godzina 19.00).

Terminarz i plan transmisji turnieju Ligi Narodów (25–27 maja, Katowice/Kraków):

2018-05-25: Polska – Korea Południowa 3:0 (25:20, 25:18, 25:21)

2018-05-25: Rosja – Kanada 3:0 (26:24, 25:14, 25:19)

2018-05-26: Polska – Rosja (sobota, godzina 16.00; transmisja – Polsat Sport, Polsat)

2018-05-26: Kanada – Korea Południowa (sobota, godzina 19.00; transmisja – Polsat Sport)

2018-05-27: Polska – Kanada (niedziela, godzina 16.00; transmisja – Polsat Sport, Polsat).

2018-05-27: Korea Południowa – Rosja (niedziela, godzina 19.00; transmisja – Polsat Sport).