Janiszewski triumfował na pierwszym, przedpołudniowym etapie. 30-letni kolarz bardzo blisko powtórzenia sukcesu był wieczorem. Na Rynku w Krośnie finiszował bowiem koło w koło z 21-letnim zawodnikiem belgijskiej ekipy. Zwycięzcę wskazał fotofinisz.

 

- Chcieliśmy wygrać też ten drugi etap, ale kolega z Lotto był szybszy o błysk szprychy. Przez chwilę myślałem, że udało się wygrać, lecz widocznie wyprzedziłem go dopiero za metą. Trzeba być jednak zadowolonym z pierwszego dnia, bo znów stoimy na podium razem z Maćkiem Paterskim – powiedział Janiszewski.

 

Jeżdżący również w barwach Wibatechu Paterski w Krośnie ponownie był trzeci, a w klasyfikacji generalnej zajmuje pozycję wicelidera.

 

W środę po południu ponad 120 kolarzy z 21 zawodowych grup z polski i zagranicy rywalizowało na trasie ze Strzyżowa do Krosna (100,3 km). Te zmagania zapowiadały się bardzo atrakcyjnie, bowiem po drodze dwukrotnie musieli pokonać stromą rundę (ponad 10 proc. nachylenia) wokół znanego z "Zemsty" Aleksandra Fredry zamku Kamieniec w Odrzykoniu. Na tej decydującej części etapu – mimo kilku prób – żadnemu z zawodników nie udało się uciec reszcie stawki i zjazd do mety rozpoczęła kilkudziesięcioosobowa grupa.

 

- Te dwa podjazdy były bardzo ciężkie i do końca nie byłem pewny, czy dam radę utrzymać się w pierwszej grupie. Byłem jednak bardzo zmotywowany. Dałem radę, choć bolało i piekło. Koledzy z grupy też starali się, by nikt nam nie odjechał – przyznał lider wyścigu.

 

W klasyfikacji generalnej Janiszewski wyprzedza o 6 sekund Paterskiego oraz o 10 s większą grupę kolarzy, wśród których jest m.in. zwycięzca Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków z 2014 r. Kamil Zieliński (Team Hurom).

 

- Będziemy atakować dalej, ale naszą siłą jest drużyna. Wszyscy pomagamy sobie nawzajem i po równo, więc jestem pozytywnie nastawiony na pozostałe trzy dni zawodów – zapewnił Paterski.

 

W czwartek kolarze będą ścigać się na trasie z Jasła do Stalowej Woli (145,6 km). 29. Międzynarodowy Wyścig Solidarności i Olimpijczyków składa się z pięciu etapów i zakończy w sobotę w Łodzi.

 

Wyniki:
 
 Drugi etap, Strzyżów - Krosno (100,3 km):
 
 1. Alfdan De Decker (Belgia/Lotto Soudal U23)     2:22.53
 2. Sylwester Janiszewski (Wibatech Merx 7R) 
 3. Maciej Paterski (Wibatech Merx 7R) 
 4. Kamil Zieliński (Team Hurom) 
 5. David Dekker (Holandia/Metec-THK) 
 6. Alex Colman (Belgia/Lotto Soudal U23)    wszyscy ten sam czas
 
 Klasyfikacja generalna:
 
 1. Sylwester Janiszewski (Wibatech Merx 7R)     4:29.02
 2. Maciej Paterski (Wibatech Merx 7R)        strata 6 s 
 3. Kamil Zieliński (Team Hurom)              10 
 4. Adam Stachowiak (Voster ATS Team) 
 5. Jan Stohr (Czechy/AC Sparta Team) 
 6. Karl-Arnold Vendelin (Estonia/Cycling Tartu) wszyscy ten sam czas