IEM 2019 po raz trzeci z rangą Majora! Najlepsi gracze CS:GO znów w Polsce

E-sport
IEM 2019 po raz trzeci z rangą Majora! Najlepsi gracze CS:GO znów w Polsce
fot. Polsat Sport

Najlepsze drużyny Counter-Strike: Global Offensive znów zawitają do Polski! Na przełomie lutego i marca 2019 roku katowicki Spodek po raz kolejny stanie się światowym centrum esportu, a polscy kibice będą mogli podziwiać poczynania swoich idoli na żywo! Rokrocznie organizowana impreza Intel Extreme Masters po raz trzeci w swojej historii będzie miała rangę Majora!

Intel Extreme Masters odbywa się już cyklicznie od trzynastu lat, co czyni go najdłużej funkcjonującym, globalnym turniejem esportowym na świecie! Co więcej, w swojej dotychczasowej historii dwukrotnie posiadał rangę CS:GO Major Championships, czyli najbardziej prestiżową spośród wszystkich. Pula nagród popularnych "Majorów" wynosi 1 mln dolarów, z których połowa przypada zwyzięzcy. Sponosorem imprezy jest producent Counter-Strike'a: Global Offensive - Valve, jednak firma często zatrudnia inne podmioty do organizowania samych turniejów. W przypadku IEM Katowice organizatorem - podobnie jak co roku - będzie ESL.

Przez trzy tygodnie — między 14 lutego, a 3 marca 2019 r. —24 najlepsze drużyny z całego świata będą rywalizować o lwią część puli nagród o wartości 1 miliona dolarów oraz tytuł Mistrza Świata IEM:

- 14-20 lutego: Podczas Challengers Stage, 16 zespołów weźmie udział w odbywającym się w ESL Arenie w Katowicach pierwszym etapie zawodów.

- 21-24 lutego: W czasie Legends Stage, 16 najlepszych drużyn będzie walczyć na żywo przed ponad 1000 fanów zgromadzonym w Międzynarodowym Centrum Kongresowym (MCK) o awans do play-offów.

- 28 lutego – 3 marca: Champions Stage będzie czterodniową fazą finałową w systemie play-off, która odbędzie w legendarnym Spodku. To właśnie tam zostanie wyłoniony nowy Mistrz Świata.

Tegoroczną imprezę w dwa weekendy odwiedziło ponad 169 000 uczestników. Transmitowano ją na siedemnastu cyfrowych kanałach w dziesięciu różnych językach. Łącznie w sieci stream z rozgrywek oglądano ponad dwa miliardy minut, co stanowi wzrost o 232% w porównaniu z IEM Katowice 2017.

 

W tym roku sytuacja będzie jeszcze ciekawsza, ponieważ po raz trzeci w swojej bogatej historii wydarzenie zyskało status "Majora". Wcześniej taka sytuacja miała miejsce dwukrotnie - w 2014 - gdy Polacy z Virtus.pro sięgnęli po trofeum - oraz 2015 roku.

 

- W CS:GO powstaje coraz więcej turniejów, ale tylko jeden z nich jest czymś wyjątkowym. Mowa oczywiście o "Majorze". W turniejach tej rangi biorą udział najlepsze drużyny z całego świata, a o końcowym triumfie marzą wszyscy profesjonalni zawodnicy. Istotna też jest pula nagród wynosząca aż milion dolarów! - powiedział Kuba "Kubik" Kubiak, który w tym tygodniu został analitykiem "Virtusów", a poza tym zajmuje się komentowaniem zawodów CS:GO.

Intel Extreme Masters to nie tylko święto graczy i esportu, ale również miłośników najnowszych gier i technologii. Na zwiędzających czekają targi IEM Expo, które od 2015 roku przyciągają wszystkich najważniejszych producentów sprzętu, technologii i gier.

 

 

- IEM Expo od 2015 roku są nieodłączną częścią IEM Katowice. Na targach odbywają się m.in. turnieje poboczne, konkursy a także prezentacje najnowższego sprzętu. IEM Expo ma też swoją część biznesową, podczas której głos zabierają najważniejsze osoby branży - powiedział komentator ESL Polska Michał "Avahir" Kudliński.

- IEM Katowice stał się jednym z najbardziej znanych esportowych turniejów na świecie. Spodziewam się, że połączenie dziedzictwa IEM z powagą Mistrzostw Valve Major sprawi, że będzie to najbardziej widowiskowe wydarzenie IEM w historii - powiedział wiceprezes Pro Gaming w ESL Polska Michał Blicharz.

Jeszcze w tym roku czekają nas emocje związane z turniejem FACEIT Major: London 2018, który odbędzie się w dniach 5-23 września. Polacy z Virtus.pro ze względu na słabszą w ostatnim okresie formę utracili rangę "Legend", w związku z czym będą musieli walczyć o udział w głównej fazie turnieju.

Turnieje rangi major rozegrane na przestrzeni ostatnich dwóch lat:

MLG Major Championship: Columbus 2016 - 500 tysięcy dolarów dla LG
ESL One: Cologne 2016 - 500 tysięcy dolarów dla SK Gaming
ELEAGUE Major: Atlanta 2017 - 500 tysięcy dolarów dla Astralis
PGL Major Kraków 2017 - 500 tysięcy dolarów dla Gambit
ELEAGUE Major: Boston 2018 - 500 tysięcy dolarów dla C9  

AŁ, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie