PŚ w wioślarstwie: W Lucernie na zakończenie cyklu

Inne
PŚ w wioślarstwie: W Lucernie na zakończenie cyklu
fot. Cyfrasport

W piątek w Lucernie startuje trzecia i ostatnia runda tegorocznego Pucharu Świata w wioślarstwie. Zapowiadany jest występ ponad 600 zawodników z 37 krajów. Polskę reprezentować będzie 12 osad. Regaty potrwają do niedzieli.

Szkoleniowcy biało-czerwonych dokonali kilku zmian w porównaniu z poprzednią rundą PŚ w Linzu. W Austrii pierwsze miejsce w jedynce wagi lekkiej zajęła Joanna Dorociak, która teraz znów popłynie w dwójce z Weroniką Deresz. W jedynce wystartuje za to Katarzyna Wełna. Do zmian doszło także w składach m.in. męskiej ósemki czy kobiecych: dwójki i czwórki bez sterniczki.

Dotychczas w tegorocznych zawodach edycji Pucharu Świata polscy wioślarze tylko trzykrotnie stanęli na podium (plus raz w parawioślarstwie). Dorociak triumfowała w Linzu, zaś na inaugurację cyklu w Belgradzie Miłosz Jankowski i Jerzy Kowalski zajęli pierwsze miejsce, a na drugim uplasowała się czwórka podwójna w składzie: Katarzyna Zillmann, Maria Springwald, Marta Wieliczko, Agnieszka Kobus-Zawojska. Obie osady zaprezentują się w tych samych zestawieniach w Szwajcarii.

Wyniki biało-czerwonych są słabsze od spodziewanych biorąc pod uwagę udany poprzedni sezon, kiedy Polacy stanęli na podium łącznie 19 razy w trzech rundach PŚ, a ponadto wywalczyli trzy srebrne medale mistrzostw świata w Sarasocie. Drugie miejsce zajęli wówczas m.in. Mateusz Biskup i Mirosław Ziętarski w dwójce podwójnej. W Linzu nie zdołali oni awansować do finału A, natomiast w Belgradzie obaj byli częścią czwórki podwójnej, która zajęła czwarte miejsce.

"Po nieudanym dla nas starcie przygotowujemy się do ostatniego Pucharu Świata w Lucernie. Pracujemy głównie nad techniką, żeby wrócić do naszego starego pływania... jest już lepiej, ale i tak sporo jeszcze pracy" - przyznał Biskup we wpisie na Facebooku.

Na poprawę wyników ma też nadzieję kobieca czwórka podwójna, również srebrne medalistki imprezy w Sarasocie. W Linzu Zillmann, Springwald, Wieliczko i Kobus-Zawojska zajęły dopiero szóstą lokatę.

"Lucerna to mój ulubiony i szczęśliwy tor i piękne miejsce. Już nie mogę się doczekać!" - napisała na Facebooku Kobus-Zwojska.

Na piątek zaplanowano przedbiegi. Dzień później odbędą się finały konkurencji nieolimpijskich, a szwajcarskie regaty zakończą się w niedzielę.

Najważniejszą imprezę tego sezonu - mistrzostwa świata w bułgarskim mieście Płowdiw - zaplanowano na 9-16 września. Wcześniej, 2-5 sierpnia, wioślarze powalczą o medale mistrzostw Europy w Glasgow.

Skład reprezentacji Polski na PŚ w Lucernie:


Mężczyźni:

dwójka podwójna wagi lekkiej
Jerzy Kowalski, Miłosz Jankowski
jedynka
Natan Węgrzycki-Szymczyk
dwójka bez sternika
Bartosz Modrzyński, Łukasz Posyłajka
dwójka podwójna
Mirosław Ziętarski, Mateusz Biskup
czwórka podwójna
Dominik Czaja, Wiktor Chabel, Szymon Pośnik, Maciej Zawojski
ósemka
Robert Fuchs, Marcin Brzeziński, Michał Szpakowski, Piotr Juszczak, Ryszard Ablewski, Mateusz Wilangowski, Zbigniew Schodowski, Mikołaj Burda; sternik Daniel Trojanowski

Kobiety:

jedynka wagi lekkiej
Katarzyna Wełna
dwójka podwójna wagi lekkiej
Joanna Dorociak, Weronika Deresz
dwójka bez sterniczki
Monika Sobieszek, Anna Wierzbowska
dwójka podwójna
Krystyna Lemańczyk-Dobrzelak, Martyna Mikołajczak
czwórka bez sterniczki
Monika Chabel, Maria Wierzbowska, Olga Michałkiewicz, Joanna Dittmann
czwórka podwójna
Katarzyna Zillmann, Maria Springwald, Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko

SF, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze