MŚ w szermierce: Szpadzistki w komplecie w 1/32 finału, z szablistów - Ociński

Polskie szpadzistki w komplecie wystąpią w 1/32 finału turnieju indywidualnego szermierczych mistrzostw świata w chińskim Wuxi. Z duetu szablistów eliminacje przebrnął Jakub Ociński, odpadł Mikołaj Grzegorek

W eliminacjach grupowych wystąpiły trzy polskie szpadzistki, gdyż piąta w światowym rankingu Ewa Nelip (UKS Żoliborz Warszawa) - jak pozostałe zawodniczki z czołowej "16" - była z nich zwolniona.

W walkach grupowych najlepiej spisała się Barbara Rutz (Szpada Wrocław), która dzięki wygraniu pięciu z sześciu pojedynków od razu trafiła do głównej drabinki. Rywalizację w fazie pucharowej rozpocznie od walki z Rumunką Ralucą Cristiną Sbarcią.

Aleksandra Zamachowska w grupie odniosła trzy zwycięstwa w sześciu potyczkach, a Renata Knapik-Miazga (obie Wisła Kraków) rozstrzygnęła na swoją korzyść cztery z pięciu. Pierwsza z nich w dodatkowej walce kwalifikacyjnej pokonała Wenezuelkę Patrizię Piovesau Silvę 15:11, a dwukrotna brązowa medalistka mistrzostw Europy wygrała z Finką Anną Salminen 15:14.

Zamachowska w 1/32 finału trafiła na broniącą tytułu Rosjankę Tatianę Gudkową, a Knapik-Miazga na Ukrainkę o ugandyjskich korzeniach Dżoan Fejbi-Beżurę, którą przed miesiącem pokonała (15:9) w 1/16 finału ME.

Z kolei Nelip, srebrna medalistka ubiegłorocznych MŚ w Lipsku, zmierzy się z 20. w klasyfikacji szpadzistek Francuzką Coraline Vitalis, która niedawno triumfowała w zawodach Pucharu Świata w Hawanie.

Do Wuxi pojechało tylko dwóch polskich szablistów. W eliminacjach grupowych Grzegorek (MUKS Victor Warszawa) wygrał cztery z sześciu walki, a Ociński (AZS AWF Katowice) - trzy z sześciu.

W dodatkowej rundzie kwalifikacyjnej ten drugi pokonał Belga Julesa-Emile'a De Visschera 15:12, a tegoroczny mistrz kraju uległ Ukraińcowi Dmytro Pundykowi 12:15 i został sklasyfikowany na 67. pozycji.

Ociński w 1/32 finału spotka się z brązowym medalistą olimpijskim z Rio de Janeiro i dwukrotnym zwycięzcą turnieju PŚ "O Szablę Wołodyjowskiego" Koreańczykiem Junghwan Kimem.

Zmagania o medale w obu tych konkurencjach zaplanowano na niedzielę. W piątek i sobotę - eliminacje w kolejnych broniach.