Dolny Śląsk Tour: Brzeźna wygrała pierwszą edycję

Monika Brzeźna (MAT ATOM Deweloper) zwyciężyła w zakończonym w niedzielę, a zorganizowanym po raz pierwszy wyścigu kolarskim o profilu górskim Dolny Śląsk Tour, jedynej w Polsce imprezie etapowej dla elity kobiet.

Liczący 223,6 km wyścig zakończył III etap na trasie wokół Świebodzic, liczący 101,2 km. Był to Memoriał Pawła Sosika, wywodzącego się z tego miasta reprezentanta Polski, który zginął tragicznie w 1999 roku. Sosik uczestniczył w młodzieżowych ME w Uppsali oraz MŚ w Valkenburgu, a w 1997 roku w Wyścigu Pokoju.

Ostatni etap wygrała Aurelia Nerlo przed Martą Lach i Katarzyną Wilkos (wszystkie MAT ATOM Deweloper). Dwie pierwsze zawodniczki zainicjowały ucieczkę po pierwszej rundzie, na 25. kilometrze i w tym składzie dojechały do mety w Świebodzicach. Z zasadniczej grupy goniła uciekającą dwójkę Wilkos, ale bez powodzenia.

Dolny Śląsk Tour, który zajął miejsce w kolarskim kalendarzu po Górskim Wałbrzyskim Wyścigu Kolarskim, zorganizowanym po raz ostatni w 2014 roku, rozpoczęło w piątek Kryterium o Złotą Spinkę Prezydenta Miasta Wałbrzycha, liczące 36 km (20 okrążeń po 1800 m każde). Wygrała je Wilkos.

Kryterium było jednocześnie Memoriałem Janusza Wilczewskiego, twórcy kobiecego kolarstwa w Górniku Wałbrzych.

W sobotę odbyły się dwa etapy po wzniesieniach tej części regionu. Pierwszy - jazdę indywidualną na czas w rejonie Zagórza Śląskiego i przełęczy Palczyk (2,8 km, różnica wzniesień 142 m) - wygrała Węgierka Monika Kiraly (S.C. Michela Fanini). W drugim, o Puchar Wójta Gminy Dobromierz wokół tego miasta (83,6 km), zwyciężyła Karolina Karasiewicz (TKK Pacific Nestle Fitness).

W wałbrzyskiej imprezie w przeszłości wygrywały najlepsze polskie kolarki, m.in. Maja Włoszczowska, Katarzyna Niewiadoma, Katarzyna Pawłowska, Paulina Brzeźna-Bentkowska, Anna Plichta i Małgorzata Jasińska.

Tegoroczna triumfatorka, 27-letnia Brzeźna, to dwukrotna wicemistrzyni Polski w wyścigu ze startu wspólnego, trzykrotna mistrzyni kraju w jeździe parami (z siostrą Pauliną), tyle samo razy wygrała krajowy czempionat w jeździe drużynowej na czas, a w górskich MP była druga i dwukrotnie trzecia.

"Cieszymy się, że etapowy wyścig dla pań znowu się odbywa. Po przerwie początki zawsze są trudne, ale wszystko poszło zgodnie z planem. Postaramy się, aby kolejna rywalizacja odbyła się za rok na jeszcze bardziej urozmaiconej i ciekawszej górskiej trasie" – powiedział PAP Władysław Żyndul, dyrektor wyścigu.

W klasyfikacji aktywnych najlepsza okazała się Karasiewicz, a w górskiej - Lach.

W wyścigu rywalizowali także juniorzy młodsi. Zwyciężył Madis Mihkels z kadry Estonii do lat 17, przed Sebastianem Stachułą (KLKS Azalia Brzóza Królewska) oraz swoim rodakiem Joonasem Kuritsem.