UFC od podszewki cz. 2: W jaki sposób kończą się walki?

Sporty walki

Po średnim czasie trwania walk przyszedł czas na metody zakończenia pojedynków w największej organizacji MMA na świecie. Najwięcej walk kończy się decyzjami, nokautami czy poddaniami? W których dywizjach wagowych przeważają odpowiednie skończenia?

Organizacja UFC postanowiła przybliżyć wiedzę na temat pojedynków z ostatnich szesnastu lat swojej działalności (2002-2017). Przeanalizowano prawie cztery tysiące pojedynków, a wyniki badań mają pomóc trenerom oraz zawodnikom zwiększyć świadomość na temat sportu i pozwolić odpowiedzieć na pytanie "Co potrzebne jest do zwycięstwa?" (ang. What It Takes To Win). W cyklu "UFC od podszewki" postaramy się w czytelny sposób przekazać część zawartych w raporcie informacji!

 

Część 2: Zakończenia walk

 

W pierwszej części „UFC od podszewki” zajęliśmy się sprawą średniego czasu trwania walk w największej organizacji MMA na świecie. W kolejnym odcinku przyszedł moment przeanalizować w jaki sposób dochodzi do zakończenia pojedynków.

 

Jeszcze w 2002 roku aż 54,7 % walk kończyło się nokautami, ale w 2017 roku był tych pojedynków już tylko 31,9 %. Wszystko za sprawą częstych decyzji sędziowskich (z 28,3 % do 50,3 %). Najrzadziej natomiast dochodzi do zakończenia walk poddaniami – 16,5 %. Statystyki nokautów oraz decyzji mocno zmieniały się od 2002 do 2009 roku, a w ostatnich ośmiu latach liczby stabilizowały się na podobnym poziomie.

 

Nie ma zaskoczenia, że w wyższych kategoriach wagowych – niezależnie od płci – dochodzi częściej do zakończenia pojedynków nokautami (z tej zależności ponownie wyłamuje się kategoria mężczyzn). Większe ciała powodują większe zniszczenia. Różnica procentowa pomiędzy kategorią słomkową pań a kategorią ciężką mężczyzn wynosi w tej statystyce aż 39,4 %!

 

W kategorii ciężkiej aż 73,5 % walk kończy się przed czasem, a dla przykładu w kategorii lekkiej 50,5 % i w dywizji muszej mężczyzn tylko 39,7 %. Najniższy współczynnik walk zakończonych przed czasem posiada kategoria słomkowa pań – 34,1 %.

 

Procent walk zakończonych przed czasem w poszczególnych kategoriach:

 

Kobiety:

 

słomkowa – 34,1 %

kogucia – 45,9 %

 

Mężczyźni:

musza – 39,7 %

kogucia – 49,8 %

piórkowa – 45 %

lekka – 50,5 %

półśrednia – 52,5 %

średnia – 61,1 %

półciężka – 62 %

ciężka – 73,5 %

 

A w jaki sposób kończą się pojedynki przed czasem? Zdecydowanie źródłem nokautów najczęściej bywają pięści zawodników (45 %). Nie ma zaskoczenia, że w wyższych kategoriach wagowych ręce są cięższe i takich skończeni widzimy więcej - w kategorii ciężkiej aż 67,4 %, kategorii półciężkiej 56,7 %, a dla przykładu w kategorii muszej panów 39,3 % i kategorii słomkowej pań tylko 13,8 %.

 

Najczęstszą techniką kończącą walki przez poddania jest oczywiście duszenie zza pleców (ang. RNC - Rear Naked Choke). W ten sposób kończy się aż prawie połowa poddań (48,9 %), a następne w statystyce duszenie gilotynowe może pochwalić niemalże dwukrotnie niższymi statystykami (25,3 %). W kategorii słomkowej duszeniem zza pleców kończy się aż… 48,9 % walk, a w dywizji piórkowej panów w 11,6 % pojedynków widzimy skuteczną gilotynę.

 

Ile ciosów wyprowadzają zawodnicy i które uderzenia są najskuteczniejsze? O tym w kolejnej części cyklu „UFC od podszewki”!

 

W załączonym materiale wideo zapowiedź hitowej gali UFC 229 z walką Khabiba Nurmagomedova z Conorem McGregorem już w nocy z 6/7 października. Transmisje gal UFC na sportowych antenach Polsatu.

Maciej Turski, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze