MŚ siatkarzy: Pięciu mistrzów ze złotej drużyny Antigi w kadrze Heynena

Siatkówka
MŚ siatkarzy: Pięciu mistrzów ze złotej drużyny Antigi w kadrze Heynena
fot. Cyfrasport

Pięciu polskich siatkarzy, którzy cztery lata temu pod wodzą Stephane'a Antigi wywalczyło mistrzostwo świata, znalazło się w składzie biało-czerwonych na kolejną edycję tej imprezy. Trener Vital Heynen ma do dyspozycji łącznie 14 zawodników.

Polski Związek Piłki Siatkowej nie potwierdził jeszcze oficjalnie składu na mundial, ale Heynen podał go już w... pierwszej połowie lipca. Ta grupa występowała też we wszystkich sparingach i meczach towarzyskich rozegranych w okresie przygotowawczym przed zbliżającym się turniejem.

Z zawodników, którzy udadzą się na rozpoczynające się w niedzielę MŚ w Bułgarii i we Włoszech, złote krążki imprezy z 2014 roku mają w dorobku: środkowy Piotr Nowakowski, rozgrywający Fabian Drzyzga, libero Paweł Zatorski, przyjmujący Michał Kubiak oraz atakujący Dawid Konarski. Trzej pierwsi wówczas byli podstawowymi zawodnikami, dwaj pozostali przeważnie zaczynali spotkania w kwadracie dla rezerwowych.

Drzyzga mógł liczyć wtedy na wsparcie doświadczonego Pawła Zagumnego, a obecnie toczy zaciętą walkę o miejsce w wyjściowym składzie z Grzegorzem Łomaczem. Konarski wydaje się być teraz pierwszym atakującym, podczas gdy w 2014 roku rola ta należała do Mariusza Wlazłego. Znacząco zmieniła się także sytuacja Kubiaka, który obecnie jest liderem biało-czerwonych i kapitanem zespołu.

Najmocniej obsadzoną pozycją - zdaniem ekspertów - w przypadku polskiej kadry jest środek siatki, na którym - poza Nowakowskim - wystąpią Mateusz Bieniek i zbierający w ostatnich dwóch latach wiele pochwał 21-letni Jakub Kochanowski. Rówieśnikiem tego ostatniego jest zaliczający debiutancki sezon w seniorskiej drużynie narodowej Bartosz Kwolek. Obaj siatkarze rok temu zostali mistrzami globu juniorów.

Poza Kwolkiem w przyjęciu Kubiaka wesprą dwaj inni zawodnicy młodego pokolenia - 23-letni Artur Szalpuk i będący w tym samym wieku Aleksander Śliwka. Pierwszy z nich pokazał się z bardzo dobrej strony w drugiej części Ligi Narodów oraz podczas ostatnich meczów towarzyskich rozgrywanych w ramach przygotowań do mundialu.

Heynen zdecydował się na ryzykowny manewr i do "14" na MŚ powołał trzech środkowych, zostawiając sobie miejsce na trzeciego atakującego. Spośród zawodników występujących na tej pozycji powołania dostali Konarski, Bartosz Kurek oraz debiutujący w tym roku w reprezentacji Damian Schulz. Kurek ponownie został przesunięty w kadrze na atak - wcześniej zarówno w klubie, jak i w reprezentacji był przyjmującym. Od wielu lat występuje w drużynie narodowej, ale w 2014 roku Antiga zrezygnował z niego tuż przed MŚ.

Na libero Zatorskiego wspomagać będzie Damian Wojtaszek.

Poza wspomnianą "złotą" piątką z 2014 roku w ekipie Heynena doświadczenie udziału w seniorskich MŚ ma jeszcze tylko Łomacz, który w 2010 roku był rezerwowym.

Skład reprezentacji Polski mistrzostwa świata 2018 (jeszcze oficjalnie niepotwierdzony przez PZPS):

rozgrywający: Fabian Drzyzga, Grzegorz Łomacz;

przyjmujący: Michał Kubiak, Artur Szalpuk, Aleksander Śliwka, Bartosz Kwolek;
atakujący: Dawid Konarski, Bartosz Kurek, Damian Schulz;
środkowi: Mateusz Bieniek, Jakub Kochanowski, Piotr Nowakowski;
libero: Paweł Zatorski, Damian Wojtaszek.

RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze