LSK: Grot Budowlani Łódź – Brakocevic podbije polskie parkiety?

Siatkówka

Siatkarki Grot Budowlanych Łódź rozpoczęły sezon od pokonania Chemika Police i zdobycia Superpucharu Polski. W zbliżającym się sezonie Ligi Siatkówki Kobiet chcą wywalczyć kolejny medal. Ma im w tym pomóc nowa gwiazda Ligi Siatkówki Kobiet – serbska atakująca Jovana Brakocevic.

Dla klubu z Łodzi bardzo udane były dwa minione sezony. Siatkarki Budowlanych wywalczyły w nich srebrny (2017) i brązowy (2018) medal mistrzostw kraju oraz sięgnęły po Puchar (2018) i dwukrotnie po Superpuchar Polski (2017, 2018) . Ostatnie sukcesy, a także potencjał kadrowy zespołu prowadzonego od dwóch lat przez trenera Błażeja Krzyształowicza każą stawiać Budowlanych w gronie faworytów nowych rozgrywek ekstraklasy.

 

– Mamy drużynę, która musi grać o medal, a czas pokaże, jakiego koloru może to być krążek. Naszym celem jest znalezienie się w czwórce, choć trzeba spodziewać się, że liga będzie bardziej wyrównana i nieprzewidywalna. To trzeci sezon, w którym mamy stabilny i mocny skład – przyznał szef łódzkiego klubu Marcin Chudzik.

 

Jak podkreślił, pod taki kątem kompletowano latem kadrę, w której zaszło wiele zmian. Z podstawowych siatkarek, które w maju zdobyły brąz, zostały tylko środkowa Gabriela Polańska, dla której będzie to piąty sezon w Łodzi i reprezentacyjna przyjmująca Julia Twardowska. Odeszły zaś m.in. atakująca Kaja Grobelna, środkowa Agnieszka Kąkolewska, przyjmująca Martyna Grajber, rozgrywająca Czeszka Pavla Vincourova oraz libero Agata Witkowska.

 

– Każdą z tych pozycji obsadziliśmy równie mocnymi zawodniczkami. Kaję zastąpiła bowiem Jovana Brakocevic, siatkarka światowej klasy, która udowadnia już, jak wiele może dać naszej drużynie. Na pozycji rozgrywającej postawiliśmy na reprezentantkę Holandii - Femke Stoltenborg, a na środku na Słowaczkę Jaroslavę Pencovą. Za Witkowską ściągnęliśmy natomiast Marię Stenzel, która w wieku 19 lat jest już pierwszą libero reprezentacji Polski – zaznaczył Chudzik.

 

Liderką drużyny ma być Brakocevic, która trafiła do Łodzi z rumuńskiego CSM Bukareszt. Pozyskanie 30-letniej atakującej to największy hit transferowy Budowlanych i całej ligi. Serbka po największe sukcesy sięgała w każdym klubie oraz reprezentacji. Zdobyła m.in. olimpijskie srebro oraz mistrzostwo Europy i brąz mistrzostw świata, a w ligowej rywalizacji wywalczyła mistrzostwo Turcji, Włoch, Rumunii, Serbii i Czarnogóry oraz triumfowała w Lidze Mistrzyń i Klubowych Mistrzostwach Świata.

 

Skład uzupełniły środkowa Małgorzata Śmieszek (ostatnio Muszynianka Muszyna), przyjmujące Agata Babicz i Oliwia Urban (PTPS Piła), Koleta Łyszkiewicz (KSZO) oraz rozgrywająca Ewelina Tobiasz (MKS Dąbrowa Górnicza).

 

Trener Krzyształowicz nie chce oceniać, czy przebudowany latem zespół jest lepszy od tego z minionych rozgrywek. – To byłoby nieeleganckie wobec byłych i obecnych zawodniczek. Mam tylko nadzieję, że będzie to ekipa większych 'walczaków' i będzie miała jeszcze więcej charakteru. Zyskaliśmy też dużo doświadczenia w postaci Brakocevic i Babicz. Do tego mamy kilka młodych wilków, które chcą wejść na wyższy poziom – tłumaczył.

 

W opinii Polańskiej drużynę Budowlanych będzie charakteryzowała zadziorność, zespołowość i dobra atmosfera w szatni.

– Apetyt rośnie w miarę jedzenia i nie chcemy schodzić z podium. Kolejne sukcesy są dla nas największą motywacją. Nasz potencjał jest duży, lecz trzeba też pamiętać, że mamy zupełnie nowy skład i pewnie będziemy poznawać i zgrywać się do końca rozgrywek – podkreśliła kapitan Budowlanych.

 

Pierwszy sukces łodzianki wywalczyły przed startem ligi, po raz drugi z rzędu sięgając po Superpuchar Polski. W Łodzi pokonały mistrza kraju Chemika Police 3:2. W tym meczu swoje duże umiejętności potwierdziła Brakocevic, która zdobyła dla Budowlanych 30 punktów i została wybrana MVP spotkania.

 

Nowy sezon ekstraklasy podopieczne Krzyształowicza rozpoczną w piątek 2 listopada. Mecz Enea PTPS Piła – Grot Budowlani Łódź zainauguruje sezon 2018/19 w Lidze Siatkówki Kobiet.

 

Grot Budowlani Łódź 2018/19:

 

[1] Maria Stenzel (Polska, 1998 – libero)
[2] Gabriela Polańska (Polska, 1988 – środkowa)
[5] Małgorzata Śmieszek (Polska, 1996 – środkowa)
[6] Jovana Brakocević (Serbia, 1988 – atakująca)
[7] Julia Twardowska (Polska, 1995 – przyjmująca)
[9] Jaroslava Pencova (Słowacja, 1990 – środkowa)
[10] Justyna Kędziora (Polska, 2000 – przyjmująca)
[11] Agata Babicz (Polska, 1986 – przyjmująca)
[12] Femke Stoltenborg (Holandia, 1991 – rozgrywająca)
[16] Ewelina Tobiasz (Polska, 1994 – rozgrywająca)
[17] Oliwia Urban (Polska, 1996 – przyjmująca)
[22] Koleta Łyszkiewicz (Polska, 1993 – przyjmująca, atakująca).

 

Trener: Błażej Krzyształowicz (Polska); drugi trener: Adam Czekaj (Polska).

 

Terminarz 1. kolejki Ligi Siatkówki Kobiet 2018/19:

 

2018-11-02: Enea PTPS Piła – Grot Budowlani Łódź (piątek, godzina 18.00; transmisja – Polsat Sport News)
2018-11-03: ŁKS Comercecon Łódź – Pałac Bydgoszcz (sobota, godzina 17.00)
2018-11-03: E.Leclerc Radomka Radom – Volley Wrocław (sobota, godzina  18.00)
2018-11-03: Energa MKS Kalisz – BKS Profi Credit Bielsko-Biała (sobota, godzina 18.30)
2018-11-04: Developres SkyRes Rzeszów – KSZO Ostrowiec Św. (niedziela, godzina 15.00)
2018-11-05: DPD Legionovia Legionowo – Chemik Police (poniedziałek, godzina 18.00; transmisja – Polsat Sport).

 

W załączonym materiale wideo skrót meczu o Superpuchar Polski 2018 imienia Andrzeja Niemczyka: Grot Budowlani Łódź – Chemik Police 3:2 (25:21, 20:25, 20:25, 25:19, 15:9).

RM, PAP, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze