Hit PlusLigi w cieniu urazu Kurka! Jastrzębski Węgiel przegrał z ONICO

W spotkaniu 12. kolejki PlusLigi siatkarze Jastrzębskiego Węgla przegrali z ONICO Warszawa 2:3. W drugim secie urazu doznał Bartosz Kurek, gra ekipy ze stolicy załamała się w dwóch kolejnych partiach, ale w tie-breaku podopieczni trenera Stephane Antigi zdołali przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę.

Gospodarze przystąpili do tego meczu już bez trenera Ferdinando De Giorgiego, który opuścił zespół; zastąpił go Nicola Giolito. Zawirowania wokół zmiany trenera odbiły się na postawie zespołu na początku meczu. Pierwszy set toczył się przy kilkupunktowej przewadze gości (4:8, 12:15). Siatkarze ONICO mieli lepszą skuteczność w ataku, w czym brylowali Bartosz Kurek i Bartosz Kwolek. W końcówce utrzymali dystans, a seta efektownym gwoździem zakończył Kurek (22:25).

Drugi set miał podobny scenariusz i zaczął się od trzech punktowych zagrywek Kwolka (0:3). Skuteczna gra siatkarzy ONICO pozwalała im zachować przewagę, która w końcówce była już bardzo wyraźna (12:19). Andrzej Wrona wywalczył piłkę setową (16:24), a partię zakończyła nieudana zagrywka Juliena Lyneela (17:25). Ważna dla dalszego przebiegu tego meczu okazała się sytuacja w środkowej części seta. Kurek zbyt mocno wygiął się przy ataku i doznał urazu. Po tej akcji pozostał na parkiecie, ale przy stanie 14:22, po krótkiej rozmowie z trenerem Antigą, opuścił boisko i udał się do szatni.

W trzeciej odsłonie, bez Kurka na boisku, gra siatkarzy ze stolicy zupełnie się załamała. Wykorzystali to jastrzębianie, którzy szybko zaczęli budować przewagę, przede wszystkim dzięki dobrej zagrywce (7:4, 12:8, 16:11), ale też skutecznej grze w ofensywie. W końcówce dołożyli jeszcze serię bloków. Po jednym z nich, na Nikołaju Penczewie, gospodarze wywalczyli piłkę setową (24:16). Rywale obronili się w trzech akcjach, ale serwis  Jakuba Kowalczyka w siatkę zakończył tę część meczu (25:19).

Czwarta partia rozpoczęła się od mocnego uderzenia gospodarzy, którzy przy zagrywkach Lyneela uzyskali prowadzenie 8:1! W szeregach gospodarzy przypomniał o sobie Salvador Hidalgo Oliva, odstawiony przez poprzedniego szkoleniowca jastrzębian do kwadratu. Goście gonili wynik, zdołali zmniejszyć straty do trzech oczek, ale gospodarze pewnie zmierzali do tie-breaka. Ostatnie punkty w tej partii zdobyli po błędach rywali (25:20).

Tie-break rozpoczął się po myśli siatkarzy ONICO, którzy wrócili do dobrej gry (1:3, 6:8 – przy zmianie stron). Liderem był Kwolek, który kończąc trzy akcje z rzędu, wypracował gościom większą przewagę (6:10). Gospodarze nie byli w stanie odrobić strat, w końcówce popełnili trzy błędy serwisowe. Zepsuta zagrywka Jakuba Buckiego zakończyła to spotkanie (11:15).

Najwięcej punktów: Julien Lyneel (19), Grzegorz Kosok (15), Jakub Bucki (11) – Jastrzębski Węgiel; Bartosz Kwolek (28), Bartosz Kurek (12) – ONICO. Goście mieli przewagę w ataku (48–50), bloku (10–18; 4 bloki Kurka w dwóch pierwszych setach, 5 Kosoka u rywali), popełnili też mniej błędów własnych (29–33); gospodarze więcej punktów zdobyli zagrywką (9–7; 6 asów Kwolka!). MVP: Bartosz Kwolek (z 28 punktów 6 zdobył zagrywką, a 3 blokiem; kończył bardzo ważne akcje w tie-breaku).

Jastrzębski Węgiel – ONICO Warszawa 2:3 (22:25, 17:25, 25:19, 25:20, 11:15)

Jastrzębski Węgiel: Christian Fromm, Piotr Hain, Lukas Kampa, Dawid Konarski, Grzegorz Kosok, Julien Lyneel – Jakub Popiwczak (libero) oraz Jakub Bucki, Salvador Hidalgo Oliva.
ONICO: Antoine Brizard, Bartosz Kurek, Bartosz Kwolek, Piotr Łukasik, Graham Vigrass, Andrzej Wrona – Damian Wojtaszek (libero) oraz Rodrigues Rafael Araujo, Konrad Buczek, Mateusz Janikowski, Jakub Kowalczyk, Nikołaj Penczew.