Tour de Ski: Triumf Hoesflota Klaebo

Norweg Johannes Hoesflot Klaebo po raz pierwszy w karierze wygrał narciarski Tour de Ski. W niedzielnym biegu na dochodzenie na 9 km techniką dowolną z metą na stoku Alpe Cermis w Val di Fiemme wyprzedził o 16,7 s Rosjanina Siergieja Ustiugowa.

Trzecie miejsce zajął inny Norweg Simen Hegstad Krueger, który stracił do zwycięzcy 48,8 s.

Polacy w niedzielę nie startowali.

Klaebo, trzykrotny mistrz olimpijski z Pjongczangu, we wcześniejszych edycjach TdS nie brał udziału. W tej zaś błyszczał - wygrał pięć z siedmiu zawodów. Przed niedzielnymi zmaganiami miał ponad minutę i 20 sekund przewagi nad Ustiugowem. Zdeterminowany Rosjanin zmniejszał straty, ale Norweg nie dopuścił do większego zagrożenia.

Kilka godzin przed rozpoczęciem ostatniej konkurencji TdS z powodów zdrowotnych wycofał się Dario Cologna. Szwajcar - który czterokrotnie zwyciężał w tej imprezie, w tym w poprzedniej edycji - narzekał na kaszel, który dawał mu się we znaki już w sobotę na trasie (zajął 24. miejsce).

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Klaebo ma 124 punkty przewagi nad Rosjaninem Aleksandrem Bolszunowem.