Siatkarskie Plusy: Złotka Niemczyka

Siatkówka
Siatkarskie Plusy: Złotka Niemczyka
fot. PAP

Swoją złotą serię mieli siatkarze, swoją złotą serię miały też siatkarki, które podobnie jak siatkarze, również trafiły na wybitnego fachowca. Andrzej Niemczyk, bo o nim tu mowa, objął żeńską kadrę w kwietniu 2003 roku i dokonał prawdziwego cudu. Ale po kolei...

Pierwszym sukcesem trenera Niemczyka było namówienie do gry w reprezentacji Polski wszystkich najlepszych wówczas zawodniczek. Drugim sukcesem było wywalczenia awansu na mistrzostwa Europy. Trzecim sukcesem było wywalczenie kwalifikacji do regularnej gry z najlepszymi zespołami świata w cyklu World Grand Prix.

 

Największym sukcesem było jednak wygranie mistrzostw Europy w Turcji w 2003 roku. W wielkim finale imprezy Polki w imponującym stylu pokonały gospodynie 3:0.

 

Turecki turniej miał fascynujący przebieg. Jeszcze przed pierwszym meczem, na rozgrzewce, kontuzji nabawiła się Joanna Mirek. Później, po trzech zwycięstwach Polska przegrała z Włochami 1:3 i awans do półfinału stanął pod dużym znakiem zapytania, gdyż siatkarki Italii wcześniej uległy Holandii 0:3. Polski zespół, mimo jednej porażki w fazie zasadniczej, mógł zająć dopiero trzecie miejsce w grupie, ale na szczęście z pomocą naszej drużynie niespodziewanie przyszły Bułgarki, które pokonały Włoszki 3:2.

 

W szalonym półfinale z Niemkami wygranym przez Polki 3:2 Małgorzata Glinka zdobyła aż 40 punktów ustanawiając tym samym rekord indywidualnej zdobyczy w meczu reprezentacji, rekord - który przetrwał całą dekadę. Osiągniecie Glinki poprawiła dopiero dziesięć lat później Katarzyna Skowrońska-Dolata, która w turnieju interkontynentalnym WGP w brazylijskim Campinas wywalczyła dla naszej drużyny 41 punktów w przegranym 2:3 meczu z Rosją.

 

"Złotka" – taki przydomek zyskała w tamtym czasie drużyna Niemczyka, a wszystko dlatego, że niepodzielnie panowała na kontynencie potwierdzając swoją supremację w Chorwacji, kiedy w 2005 roku obroniła tytuł mistrzyń Europy pokonując w finale Włochy 3:1.

 

Magdalena Śliwa, Izabela Bełcik, Anna Podolec, Małgorzata Glinka, Joanna Mirek, Aleksandra Jagieło, Katarzyna Skowrońska, Dominika Leśniewicz, Małgorzata Niemczyk, Dorota Świeniewicz, Maria Liktoras, Agata Mróz, Milena Rosner, Mariola Zenik, Sylwia Pycia – to siatkarki, które zdobyły dla Polski złote medale ME.

 

W 2009 roku, gdy mistrzostwa Europy rozegrano w Polsce, nasze siatkarki nawiązały do tych pamiętnych turniejów. Drużyna trenera Jerzego Matlaka nie zdołała co prawda awansować do finału, ale w meczu o III miejsce pokonała Niemcy i wywalczyła brązowy medal.

 

Transmisja gali Siatkarskie Plusy w sobotę od godziny 19.00 w Polsacie Sport i na portalu Polsatsport.pl oraz od godziny 20.05 w Polsacie.

Marek Magiera, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze