World Tour: Po raz pierwszy z udziałem polskiej grupy

Inne
World Tour: Po raz pierwszy z udziałem polskiej grupy
fot. PAP

We wtorek w Adelajdzie rozpocznie się wyścig etapowy Tour Down Under, otwierający kolarski cykl World Tour. Po raz pierwszy we wszystkich największych imprezach będzie się ścigach polska grupa - CCC Team.

Drużyna z siedzibą w Polkowicach i sponsorowana przez znaną firmę obuwniczą wchodzi do kolarskiej elity na miejsce dotychczasowej amerykańskiej BMC, która z końcem sezonu 2018 utraciła swojego sponsora tytularnego. W nowej grupie pozostanie wielu zawodników BMC, na czele z mistrzem olimpijskim Belgiem Gregiem Van Avermaetem, i wielu z działającego do tej pory na zapleczu elity polskiego zespołu CCC Sprandi Polkowice.

 

Kontrakty z CCC Team podpisało 24 kolarzy, w tym pięciu Polaków: Paweł Bernas, Kamil Gradek, Łukasz Owsian, Szymon Sajnok i Łukasz Wiśniowski. Ten ostatni przeszedł do polskiej drużyny z brytyjskiej ekipy Sky. Pozostali startowali wcześniej w barwach CCC Sprandi Polkowice.

 

Licencja UCI World Tour umożliwi CCC Team starty we wszystkich największych wyścigach, łącznie z Tour de France. Dotychczas żadna polska drużyna nie rywalizowała w "Wielkiej Pętli".

 

W sumie w World Tour będzie się ścigać 11 Polaków. W swoich grupach pozostają Michał Kwiatkowski i Michał Gołaś (obaj Sky), Maciej Bodnar, Rafał Majka i Paweł Poljański (wszyscy Bora-Hansgrohe) oraz Tomasz Marczyński (Lotto Soudal).

 

Nie powiększyła się liczba grup elity. Wciąż jest ich 18, a zastąpienie szyldu BMC na CCC jest jedyną istotną zmianą, nie licząc nowych sponsorów w dwóch ekipach istniejących od wielu lat - belgijskiej Deceuninck-Quick Step (poprzednio Quick-Step Floors) i holenderskiej Jumbo-Visma (poprzednio LottoNL-Jumbo).

 

W kalendarzu World Tour znalazło się 38 wyścigów - 17 etapowych i 21 klasyków. Nową imprezą cyklu będzie jednodniowa - wbrew nazwie - Driedaagse Brugge-De Panne (27 marca). Tour de Pologne, mający od 2005 roku stałe miejsce wśród wyścigów najwyższej klasy, odbędzie się w dniach 3-9 sierpnia.

 

W Tour Down Under sezon rozpocznie czterech Polaków: Bodnar, Marczyński, Owsian i Sajnok. Sześcioetapowa impreza potrwa do 20 stycznia, a tydzień później w Geelong koło Melbourne odbędzie się pierwszy wyścig klasyczny cyklu World Tour - Cadel Evans Great Ocean Race.

 

Najlepsi polscy kolarze włączą się do rywalizacji później. Rafał Majka wystartuje na przełomie stycznia i lutego na Majorce, a pierwszą imprezą Michała Kwiatkowskiego będzie UAE Tour w dniach 24 lutego - 2 marca.

kl, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie