Liga Mistrzów: Roma z zaliczką po historycznym wyczynie Zaniolo

W pierwszym meczu 1/8 finału Ligi Mistrzów AS Roma pokonała w Rzymie FC Porto 2:1. Dwa gole dla gospodarzy zdobył dziewiętnastoletni Nicoló Zaniolo i stał się tym samym najmłodszym Włochem w historii, któremu udało się zdobyć dublet w meczu Ligi Mistrzów.

Para AS Roma - FC Porto uchodziła przed początkiem fazy pucharowej za jedną z najbardziej wyrównanych. Wrażenie to potęgowała również nieprzekonująca gra obu zespołów w ostatnim czasie. Pierwsza wpadka "Giallorossim" przydarzyła się w Bergamo podczas meczu z Atalantą, gdzie dali sobie wydrzeć dwa punkty, choć prowadzili już 3:0. Później skompromitowali się w Pucharze Włoch, z którego zostali "wykopani" przez Fiorentinę (1:7).

Również Porto zanotowało dość słaby początek roku - co prawda mistrzowie Portugalii dalej przewodzą ligowej tabeli, jednak na przestrzeni ostatnich pięciu meczów zanotowali aż trzy remisy. Kolejnym utrudnieniem dla "Smoków" była kontuzja najbardziej efektywnego napastnika - Vincenta Aboubakara.

Pierwsza połowa meczu rozgrywanego w Rzymie delikatnie mówiąc nie zachwyciła... Praktycznie jedynym momentem wartym odnotowania była akcja Edina Dzeko z 38. minuty, gdy mocno uderzył on z ostrego kąta, jednak piłkę w ostatniej chwili intuicyjnie sparował na słupek Iker Casillas.

Druga odsłona wynagrodziła kibicom przestoje w pierwszej części meczu. Sygnał do ataku dał w 50. minucie Bryan Cristante, który przyjął piłkę w polu karnym Porto, po czym uderzył pod poprzeczkę, ale i tym razem lepszy od piłkarzy Romy okazał się strzegący dostępu do bramki "Smoków" Casillas.

W 70. minucie gospodarze dopięli swego, a na listę strzelców wpisał się Nicoló Zaniolo, który otrzymał piłkę od Edina Dzeko i uderzył między nogami obrońcy posyłając piłkę w kierunku dalszego słupka.

Sześć minut później było już 2:0, a autorami bramki ponownie zostali Dzeko i Zaniolo. Bośniak mocno uderzył z dystansu, piłka odbiła się od lewego słupka bramki Porto, a dziewiętnastolatkowi pozostało tylko skierować ją do "pustaka" z najbliższej odległości. Skrzydłowy został tym samym najmłodszym Włochem, któremu udało się zdobyć dublet w meczu Ligi Mistrzów.

W 79. minucie zapał "Giallorossich" został nieco ostudzony, gdy po ekwilibrystycznej akcji piłkę do ich bramki wbił Adrian López.

Więcej goli już w tym meczu nie wpadło, wobec czego to Roma wywalczyła sobie niewielką zaliczkę przed rewanżem w Portugalii. Kwestia awansu nadal jest jednak otwarta.

AS Roma - FC Porto 2:1 (0:0)
Bramki: Zaniolo 70, 76 - Adrian 79\

AS Roma: Antonio Mirante - Alessandro Florenzi, Konstantinos Manolas, Federico Fazio, Aleksandar Kolarov - Lorenzo Pellegrini (83. Steven N'Zonzi), Daniele De Rossi, Bryan Cristante - Nicoló Zaniolo (87. Davide Santon), Edin Dzeko, Stephan El Shaarawy (90. Justin Kluivert).

FC Porto: Iker Casillas - Eder Militao, Felipe, Pepe, Alex Telles - Otavio (84. Hernani), Danilo Pereira, Hector Herrera - Fernando (76. Andre Pereira), Tiquinho Soares, Yacine Brahimi (68. Adrian López).

Żółte kartki: El Shaarawy - Herrera.

Sędzia: Danny Makkelie (Holandia).

WYNIKI I TERMINARZ LIGI MISTRZÓW

Oglądaj na żywo największe europejskie gwiazdy piłki nożnej i ekscytujące zmagania najlepszych europejskich drużyn – fazy pucharowe Ligi Mistrzów UEFA i Ligi Europy UEFA 2018/2019 na kanałach Polsat Sport Premium 1 i Polsat Sport Premium 2, w Cyfrowym PolsaciePlusie i IPLI. Prestiżowe rozgrywki dostępne są w telewizji, na komputerach, smartfonach i tabletach.