Amerykanie żegnają Fonfarę: "Znakomicie się go oglądało!"

Sporty walki

Chociaż Andrzej Fonfara nigdy nie zdobył tytułu mistrza świata, zawsze pokazywał na ringu wielkie serce do walki, agresywny styl i znakomicie się go oglądało - niczego więcej nie można wymagać od pięściarza - to tylko jeden z wielu komentarzy amerykańskich mediów, poświęconych zakończeniu kariery przez “Polskiego Księcia”. - Boks to poważna sprawa. Trzeba mieć wielki szacunek dla tych, którzy zdają sobie z tego sprawę... zanim nie jest za późno - pisze ESPN.

Dan Rafael, dziennikarz ESPN o Fonfarze: 

 

31-letni Andrzej Fonfara, który dwukrotnie walczył o tytuł mistrza świata wagi półciężkiej, ogłosił rozstanie z boksem. Fonfara miał walczyć 9 marca z także byłym pretendentem do tytułu Edwinem Rodriguezem w jednym z głównych pojedynków gali w Carson, Kalifornia. Fonfara, Polak mieszkający w Chicago, gdzie zdobył duża popularność w społeczności polonijnej, będąc bohaterem wielu ekscytujących pojedynków, stwierdził, że stracił determinację do boksowania.

 

(...) Fonfara rozpoczął zawodową karierę w 2006 roku, przenosząc się do Stanów Zjednoczonych, gdzie stoczył wszystkie - z wyjątkiem trzech: dwóch pojedynków o tytuł z Adonisem Stevensonem w Kanadzie, oraz ostatniego w karierze, w rodzinnej Polsce z Ismailem Siłłachem - pozostałe walki. Kiedy pierwszy raz otrzymał szansę boksowania z Adonisem Stevensonem o tytuł, w 2014 roku, był mało znanym pięściarzem. Tej nocy, łatwo nie sprzedał skóry mistrzowi świata, przegrywając po zaciętej walce na punkty. Pierwsze siedem rund to dominacja Stevensona, który miał Polaka dwukrotnie na deskach. Od ósmej rundy Fonfara przeważał, mając mistrza świata w 9 starciu na deskach, rozbijając mu nos i sprawiając Stevensonowi wielkie problemy. Mistrz świata dotrzymał do końca, ale tej nocy Fonfara zrobił sobie w świecie boksu nazwisko.

 

Kenneth Bouhairie, Premier Boxing Champions

 

2015 rok był najlepszym w karierze Andrzeja Fonfary. Rozpoczęło się to w kwietniu, kiedy zastopował Julio Cesara Chaveza Jr, by w październiku jednogłośnie wygrać z byłym i przyszłym mistrzem świata wagi półciężkiej Nathanem Cleverly. “ W pojedynku kandydującym do miana Walki Roku, dwóch wojowników ustanowiło rekordy statystyczne  podsumowań Compubox - największej liczby trafionych ciosów (936) oraz największej liczby wspólnie wyprowadzonych uderzeń (2524). Fonfara zakończył dwunastoletnią karierę z dorobkiem 30 zwycięstw i 5 porażek. Życzymy mu wszystkiego najlepszego w dalszych planach.

 

Anthony Leaver, szef prasowy Matchroom Boxing

 

Walka Fonfara kontra Nathan Cleverly była jedną z najlepszych, jakie widziałem na żywo. Polak jest też porządnym człowiekiem, więc mam nadzieję, że pozostanie w świecie boksu.

 

Patrick Stumberg, SB Nation

 

Chociaż Fonfara nigdy nie zdobył tytułu mistrza świata, zawsze pokazywał na ringu wielkie serce do walki, miał agresywny styl i znakomicie się go oglądało - niczego więcej nie można wymagać od pięściarza. Dodajmy do tego ważny bonus - zmuszenie do poddania się Julio Chaveza Jr, to coś, co zawsze będzie zasługiwało na uznanie. Jak zawsze., mam olbrzymi szacunek do kogoś, kto  potrafi dostrzec, że nie ma już tego specjalnego "czegoś". Życzymy Andrzejowi Fonfarze sukcesów w życiu - we wszystkim, co się zdecyduje robić w przyszłości.

 

Steve Kim, ESPN

 

Fonfara zawsze wychodził walczyć, nigdy nie wychodził "tylko" wygrać. Kibice uwielbiają takich pięściarzy, my dziennikarze - również. Przyznam, że byłem zaskoczony tą decyzją i rozczarowany, bo naprawdę czekałem na jego walkę z Rodriguezem w Carson. To byłby świetny pojedynek, w którym Andrzej był moim faworytem. Ale on najlepiej wie, na co jest gotowy i na co go stać na ringu. Boks to poważna sprawa. Trzeba mieć wielki szacunek dla tych, którzy zdają sobie z tego sprawę... zanim nie jest za późno.  

 

W materiale wideo skrót ostatniej walki Andrzeja Fonfary, stoczonej w Polsce, na Torwarze, z Ismailem Siłłachem

Przemysław Garczarczyk z USA, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie