Liga Mistrzyń: Gładka porażka Grot Budowlanych Łódź z Włoszkami

Siatkarki Grot Budowlanych przegrały w Łodzi z wicemistrzem Włoch Igor Gorgonzola Novara 0:3 (19:25, 16:25, 11:25) w meczu piątej kolejki grupy C Ligi Mistrzyń. Za tydzień w ostatnim spotkaniu pierwszej fazy rozgrywek łodzianki zagrają na wyjeździe z Minczanką Mińsk.

Brązowym medalistkom mistrzostw Polski we wtorek nie udało się zrobić kolejnego kroku do wyjścia z grupy. Wiceliderki tabeli gr. C po raz drugi uległy czołowej włoskiej drużynie, która w Łodzi przypieczętowała awans do ćwierćfinału. Stawiane w gronie faworytek tegorocznej LM wicemistrzynie Italii dokonały tego bez straty seta.

Gwiazdy światowej siatkówki, wśród których są m.in. Włoszki Paola Egonu i Francesca Piccinini, Holenderka Celeste Plak czy była zawodniczka Chemika Police Serbka Stefana Veljkovic, dały łodziankom surową lekcję. Zawodniczki Budowlanych momentami próbowały podjąć walkę, lecz po niezłym w ich wykonaniu pierwszym secie, z czasem bardziej utytułowane rywalki odbierały im coraz bardziej chęć do gry.

W otwierającej partii ciekawie zrobiło się, kiedy goniące wynik podopieczne Błażeja Krzyształowicza zbliżyły się do przyjezdnych na dwa punkty (18:20). W kolejnej akcji dały się jednak zmylić Amerykance Lauren Carlini, a po trzech straconych punktach z rzędu straciły wiarę w odwrócenie losów pierwszego seta.

Różnicę klas wyraźniej było widać w kolejnych odsłonach. Co prawda drugą partię gospodynie zaczęły od prowadzenia 4:2, ale przy zagrywce środkowej reprezentacji Włoch Cristiny Chirichelli straciły siedem punktów w jednym ustawieniu. Po dwóch blokach na liderce Budowlanych Jovanie Brakocevic drużyna z Novary wygrywała 16:5. Łodzianki odrobiły część strat, ale wygrana wicelidera Serie A, wśród których wyróżniały się Egonu i Plak, nie była zagrożona.

Podobnie wyglądał ostatni set, w którym zespół gości punkty zdobywał seriami (od 5:3 do 11:3 i 13:6 do 18:6). Do piłki meczowej przy wyraźnym prowadzeniu 24:11 doprowadziła Piccinini, a spotkanie siatkarki z Włoch zakończyły blokiem na Brakocevic.

Łodzinaki nie straciły szans na awans z drugiego miejsca, ale muszą zwyciężyć w ostatnim grupowym meczu za tydzień z Minczanką Mińsk i liczyć na korzystne wyniki w innych grupach.

Grot Budowlani Łódź - Igor Gorgonzola Novara 0:3 (19:25, 16:25, 11:25)

Grot Budowlani Łódź: Femke Stoltenborg, Oliwia Urban, Jovana Brakocevic, Jaroslava Pencova, Gabriela Polańska, Anna Bączyńska - Maria Stenzel (libero) - Małgorzata Śmieszek, Ewelina Tobiasz, Justyna Kędziora

Igor Novara: Lauren Carlini, Celeste Plak, Cristina Chirichella, Stefana Veljkovic, Paola Egonu, Francesca Piccinini - Stefania Sansonna (libero) - Yamila Nizetich