Turniej szachowy w Pradze: Duda i Wojtaszek w gronie najlepszych

Inne
Turniej szachowy w Pradze: Duda i Wojtaszek w gronie najlepszych
fot. PAP

Najlepsi polscy arcymistrzowie Jan-Krzysztof Duda i Radosław Wojtaszek od środy rywalizować będą w Pradze w pierwszej edycji Międzynarodowego Festiwalu Szachowego (6–15 marca). Zawody te zaliczają się do tzw. "superturniejów".

W stawce dziesięciu zawodników zaproszonych przez organizatorów do turnieju głównego Polacy rozstawieni są z numerami czwartym (Duda) i siódmym (Wojtaszek). Ich rywalami będą reprezentujący gospodarzy Dawid Navara, najwyżej notowany w turnieju oraz Viktor Laznicka, Hindusi Pentala Harikrishna (nr 5) i Gujarathi Vidit, Węgier Richard Rapport (2), mistrz Stanów Zjednoczonych Samuel Shankland (3), Rosjanin Nikita Witiugow (6) oraz reprezentujący Izrael – najbardziej doświadczony w stawce – były pretendent do tytułu mistrza świata Boris Gelfand.
 
Skład uczestników turnieju masters jest bardzo wyrównany, ale organizatorzy dołożyli starań, aby był też zróżnicowany. Navara, Rapport i Duda należą do najbardziej kreatywnych szachistów świata, natomiast Gelfand, Harikrishna czy Wojtaszek górują nad resztą doświadczeniem w rywalizacji w turniejach na tym poziomie.
 
Trzech z dziesiątki uczestników zaliczanych jest do grupy tzw. szachowych cudownych dzieci – Rapport został arcymistrzem w wieku 13 lat, Harikrishna i Duda uzyskali ten tytuł jako 15-latkowie.
 
Obok rywalizacji masters rozegrany zostanie też turniej challengers, z udziałem czterokrotnego mistrza Polski Mateusza Bartla, który rozstawiony jest z czwartym numerem startowym w dziesięcioosobowej stawce. Tutaj uwagę przyciągać będzie jedyna kobieta w stawce (nr 6), aktualna mistrzyni świata Chinka Wenjun Ju.
 
Pozostałych ponad 200 zawodników, w tym cała rzesza amatorów, będzie miała okazję rywalizować w turnieju otwartym.
 
„Ciężko jest wskazać faworyta, jednak nie będzie przesadą stwierdzenie, że tak Duda, jak i Wojtaszek mogą wrócić z Pragi jako zwycięzcy. Obydwaj mają już na tyle doświadczenia, że każdy z rywali jest do pokonania, a bezpośredni pojedynek między nimi elektryzuje nie tylko całą szachową Polskę. Jednak dla Dudy gra w superturniejach jest wciąż nowym doświadczeniem, natomiast Wojtaszek pokazał już, że potrafi wygrywać z zawodnikami klasy mistrza świata Magnusa Carlsena. Mateusz Bartel osiągał już w swojej karierze wyniki, które nakazują zaliczać go do faworytów w jego stawce” - ocenił dla PAP Adam Dzwonkowski, ekspert szachowy i prezydent strefy środkowoeuropejskiej FIDE.
 
Organizatorem praskiego turnieju w hotelu Don Giovanni jest najlepszy czeski klub szachowy AVE Novy Bor, mający na koncie m.in. tytuł klubowego mistrza Europy, w którym od lat grają Wojtaszek i Bartel.
 
Impreza pokrywa się z rozgrywanymi w dniach 5-14 marca w Astanie drużynowymi mistrzostwami świata open i kobiet. Polki nie uzyskały kwalifikacji. Polacy w poprzednich DMŚ sięgnęli po historyczny sukces, zdobywając w czerwcu 2017 r. w rosyjskim Chanty Mansyjsku brązowy medal.
 
Teraz nie będą bronić tytułu, gdyż termin imprezy w Kazachstanie FIDE ustaliła z zaledwie miesięcznym wyprzedzeniem i nie odbędzie się on, tak jak zwykle, w czerwcu. Czołowi szachiści kraju mieli już na ten okres podpisane umowy z organizatorami turniejów i inne zobowiązania. Polski Związek Szachowy zdecydował się w tej sytuacji nie wysyłać ekipy do Astany.
 
"W Pradze gra trzech naszych brązowych medalistów. Pozostałym reprezentantom, np. Grzegorzowi Gajewskiemu, lub kandydatom do niej, termin także nie pasował. Kamil Dragun ma egzaminy na uczelni w USA. Nie moglibyśmy wystawić nawet drugiego składu. Dlatego związek zrezygnował z wysyłania ekipy" - wyjaśnił Maciej Cybulski, wiceprezes PZSzach ds marketingu i promocji. 
RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie