MŚ w short tracku: Wygrane Van Ruijven i Dae Heona na 500 m

Holenderka Lara van Ruijve i Koreańczyk Hwang Dae Heon zwyciężyli na dystansie 500 m w mistrzostwach świata w short tracku w Sofii. Zaliczana do grona faworytek Natalia Maliszewska (Juvenia Białystok) zajęła 11. miejsce.

23-letnia Maliszewska, która jest mistrzynią Europy i triumfatorką Pucharu Świata na sprinterskim dystansie, niespodziewanie odpadła w ćwierćfinale. W swoim biegu w stolicy Bułgarii uplasowała się na trzeciej pozycji, która nie dała jej awansu do półfinału, z udziałem dziesięciu łyżwiarek.

Przed rokiem polska zawodniczka zdobyła srebro MŚ na 500 m, przegrywając w Montrealu tylko z reprezentantką Korei Południowej Choi Ming Yeong. To był pierwszy medal w historii startów biało-czerwonych w imprezie tej rangi.

W tym sezonie Maliszewska rewelacyjnie spisywała się na koronnym dystansie. Odniosła dwa zwycięstwa w cyklu PŚ - w Calgary i Salt Lake City, drugie miejsce zajęła w Turynie, a trzecie w Ałmatach i Dreźnie. Polka triumfowała w klasyfikacji generalnej cyklu na 500 m, co wcześniej nie udało się nikomu z biało-czerwonych na krótkim torze.

W sobotę złote krążki MŚ w Sofii na 1500 m wywalczyli Choi Min Jeong i jej rodak Lim Hyo Jun.

Wyniki:  kobiety  500 m 1. Lara van Ruijven (Holandia)      43,267 2. Fan Kexin (Chiny)                43,427 3. Suzanne Schulting (Holandia)     43,518 ... 11. Natalia Maliszewska (Polska) 23. Nikola Mazur (Polska)  1500 m 1. Choi Min Jeong (Korea Płd.)     2.29,741 2. Kim Boutin (Kanada)             2.29,803 3. Sofia Poswirnowa (Rosja)        2.29,843 ... 31. Nikola Mazur (Polska) 38. Natalia Maliszewska (Polska)  mężczyźni  500 m 1. Hwang Dae Heon (Korea Płd.)     42,490 2. Wu Dajing (Chiny)               42,725 3. Ren Ziwei (Chiny)               42,888 ... 25. Mateusz Krzemiński (Polska)  1500 m 1. Lim Hyo Jun (Korea Płd.)       2.31,632 2. Samuel Girard (Kanada)         2.31,685 3. Lee June Seo (Korea Płd.)      2.31,717