Trener Kowalkiewicz: Jesteśmy jakieś dwie walki od tytułu UFC

Sporty walki

Karolina Kowalkiewicz (12-3, 1 KO, 2 SUB) już w nocy z soboty na niedzielę po raz dziewiąty pojawi się w oktagonie największej organizacji MMA na świecie. Polka powraca po pierwszej w karierze porażce przez nokaut, ale cały czas liczy się w walce o najwyższe cele w UFC. - Być może dwie, być może trzy wygrane i znów można bić się o pas. Karolina kręci się w czołowie piątce już od lat, więc to tylko kwestia wykonania kilku kroków - mówi trener Łukasz Zaborowski w rozmowie z Polsatsport.pl.

Kowalkiewicz w Filadelfii powraca do klatki po szybkiej porażce z Jessicą Andrade, ale cały czas jest blisko ścisłej czołówki kategorii słomkowej. Polka notowana jest na szóstej pozycji w rankingu. Michelle Waterson (16-6, 3 KO, 9 SUB) natomiast zajmuje dziewiątą lokatę. Amerykanka ma na swoim koncie dwie wygrane walki z rzędu - z Felice Herrig oraz Cortney Casey. Wygrana przybliży jedną z zawodniczek do walk o najwyższe cele.

 

Transmisja najbliższej gali UFC z udziałem Karoliny Kowalkiewicz od północy w nocy z soboty na niedzielę, 30/31 marca.

 

***

 

Maciej Turski: To była długa przerwa Karoliny Kowalkiewicz? Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę przebieg ostatniej walki i przegraną przez nokaut...

 

Łukasz Zaborowski: Miała delikatną kontuzję, ale po nokaucie też nie można tak szybko wracać do startów. Na początku chcieliśmy wrócić po zakończeniu zawieszenia, ale zatrzymał nas drobny uraz. Później nie było rywalki, która chciała walczyć w lutym. Dla nas to było za wcześnie. Mieliśmy sporo czasu, żeby przemyśleć pewne sprawy i poukładać wszystko spokojnie w głowie. O nokaucie Karolina na szczęście wiele nie myśli, ale na tym poziomie to już przecież element pracy.

 

Dostrzegałeś na sali różnicę w zachowaniu Karoliny? Masz okazję obserwować ją codziennie, a po raz pierwszy wraca po nokaucie.

 

Szczerze? Zupełnie nic się nie zmienia. Dalej lubi wymiany na treningach, dalej podkręca tempo sparingów. I chyba dobrze, że się tego nie pozbyła. Nieprzewidywalność w klatce jest jej atutem i zawsze z tego może coś wyrzeźbić. Element zaskoczenia jest w jej wypadku bardzo przydatny. Gdyby walczyła zachowawczo, to mogłoby się wiele rzeczy posypać.

 

Masz sporo do zarzucenia Karolinie, że ta walka tak się potoczyła? Czy traktujesz to jako wypadem przy pracy?

 

Kogo mam winić, jeśli pierwszy cios zadecydował o tym, jak walka się ułożyła. Wydawało się, że pojedynek trwał chwilę, a przecież to były prawie dwie minuty i ciągła wymiana. Najgorszy był moment, w którym stojąc plecami do siatki przyjęła z osiem ciosów... Karolina mówiła, że przed ostatecznym ciosem dopiero wracała do siebie, dopiero zaczęła czuć walkę. To, że była w stanie tyle wytrzymać... to naprawdę wyczyn. Szkoda, że tak się stało, ale to jest wpisane w ten zawód. Taktyka nie była taka, ale kto się spodziewał, że walka potrwa do pierwszego ciosu? Nie ma co tego "rozkminiać". Czasami do klatki wejdzie dwóch mistrzów świata i kończy się w 30 sekund. Była o wiele lepiej przygotowana niż pokazała i został ogromny niedosyt. Ale to lepiej. Lepiej niż jakby miała zostać zdeklasowana na pełnym dystansie.

 

Kolejną rywalką będzie Michelle Waterson, ale zanim przejdziemy do niej, to kilka słów o innych przeciwniczkach. Początkowo w polu zainteresowań nie było Waterson, ale pojawiały się inne nazwiska np. Tatiana Suarez czy Carla Esparza.

 

Karolina zawsze chce bić się z samymi topowymi zawodniczkami i chce wracać jak najszybciej do startów. Pierwszą możliwością była Cyntia Calvillo, ale w tym wypadku nie pasował termin. Na Suarez UFC miało od początku inny plan. Ostatecznie padło na Waterson. To ciekawy wybór. Jest po dwóch wygranych i sama polowała na Karolinę. Wcześniej nas nie interesowała, ale teraz, na powrót to propozycja interesująca. Jest bardzo znana w Stanach Zjednoczonych, a to również istotne, jeśli chodzi o galę na otwartym ESPN.

 

Na co trzeba się przygotować pod względem taktycznym? Oczywiście biorąc pod uwagę również styl Karoliny.

 

Ja bym jej styl porównał do Rose Namajunas... Waterson podobnie stara się kontrolować dystans, ale Michelle będzie pewnie dużo więcej kopała. Jeśli udało się pokonać Rose, to powinno udać się również pokonać Waterson. Tym bardziej, że Waterson ma mniej atutów od Rose. Dla przykładu nie ma takiej siły ciosu. Potrafi być niekonwencjonalna, sporo się porusza, ale jesteśmy na to gotowi.

 

Obie panie należą do tych najładniejszych wśród zatrudnionych w organizacji UFC. Da się zestawić ładniejszy pojedynek?

 

Walczyły już ze sobą Paige VanZant z Rachel Ostovich, ale sam nie wiem... Wiadomo, że to na pewno jest istotne, również ze względu na otwartą telewizją. Niektóre dziewczyny są tak muskularne, że wyglądają jak mali chłopcy, albo nawet duzi chłopcy. Na pewno wyjdzie obu paniom na dobre, że nie są... "bazylami".

 

Jak daleko jest Karolina od walki mistrzowskiej? Cały czas znajduje się w ścisłej czołówce i aspiracji mistrzowskich nie ukrywa.

 

To cały czas kwestia dwóch, trzech walk. Przedstawiciele UFC doradzali nam, żeby poczekać na rozwój wydarzeń w kategorii, ale Karolina chciała tej walki z Jessicą Andrade. Teraz sytuacja jest zupełnie inna. Andrade walczy o pas z Namajunas, Suarez bije się z Niną Ansaroff i przegrana z tego pojedynku może być kolejną rywalką Karoliny. Być może dwie, być może trzy wygrane i znów można bić się o pas. Karolina kręci się w czołowej piątce już od lat, więc to tylko kwestia wykonania kilku kroków.

 

Widzisz u Karoliny głód zwycięstwa, chęć zapisania kolejnej wygranej w rekordzie?

 

Wygląda naprawdę dobrze. Wydaje się, że jest lepiej niż przed ostatnią walką. Również ze względu na zbijanie wagi. Teraz mamy mniej kilogramów do zbicia.

 

Jaki pojedynek chciałbyś zobaczyć?

 

Ze strony Karoliny? Taki jak zawsze. Dążenie do celu przez cały czas, determinację. Żeby Karolina walczyła do ostatnich sekund i nie ustępowała ani na krok!

 

Transmisja najbliższej gali UFC z udziałem Karoliny Kowalkiewicz od północy w nocy z soboty na niedzielę, 30/31 marca.

Maciej Turski, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze