EBL: Arka Gdynia pokonała Polski Cukier Toruń i wygrała fazę zasadniczą

Koszykarze Arki Gdynia wygrali z Polskim Cukrem Toruń 88:72 (14:27, 20:16, 31:15, 23:14) w świątecznym hicie Energa basket Ligi. tym zwycięstwem zespół z Trójmiasta zapewnił sobie pierwsze miejsce przed fazą play-off. Początek spotkania i pierwsza kwarta zdecydowanie należały do gości, ale z każdą kolejną minutą gracze Arki uzyskiwali coraz większą przewagę.

Torunianie na początku spotkania sporo grali pod kosz, a po akcjach Roba Lowery’ego prowadzili już 9:1. Pierwszy rzut z gry Arka trafiła dopiero po blisko czterech minutach gry. Dzięki "trójkom" Karola Gruszeckiego i Krzysztofa Sulimy przewaga gości wzrosła w pewnym momencie aż do 15 punktów! Po 10 minutach było ostatecznie 27:14 dla ekipy trenera Dejana Mihevca.

W drugiej kwarcie sytuację gdynian poprawiał Marcus Ginyard, a po "trójce" Jamesa Florence’a gospodarze zmniejszyli straty do siedmiu punktów. Polski Cukier kontrolował jednak sytuację, dobrze rotując składem, licząc przede wszystkim na trafienia Damiana Kuliga. Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 43:34 dla torunian.

Zespół trenera Przemysława Frasunkiewicza trzecią kwartę rozpoczął od serii 8:0 i szybko zmniejszał straty. Po późniejszej "trójce" Dariusza Wyki spotkanie zdecydowanie się wyrównało, a akcja 2+1 Josha Bostica dała gospodarzom przewagę. Kolejne trafienie Wyki ustawiło wynik meczu po 30 minutach na 65:58.

Następną kwartę gdynianie znowu rozpoczęli serią - tym razem 7:0 i całkowicie kontrolowali wydarzenia na parkiecie. Rzut z dystansu Bostica sprawił, że prowadzenie wzrosło aż do 20 punktów! Torunianie już na to nie odpowiedzieli, a Arka zwyciężyła aż 88:72.

Najlepszym graczem gospodarzy był James Florence z 18 punktami i 4 asystami. W ekipie gości wyróżniał się Krzysztof Sulima z 17 punktami.

Bez względu na wynik meczu ze Spójnią Stargard w ostatniej kolejce, Arka zakończy fazę zasadniczą na pierwszym miejscu. Czy jej rywalem w pierwszej rundzie play-off będzie King Szczecin, czy Legia Warszawa, okaże się 28 kwietnia.

Arka Gdynia - Polski Cukier Toruń 88:72 (14:27, 20:16, 31:15, 23:14).

Arka Gdynia: James Florence 18, Marcus Ginyard 16, Joshua Bostic 14, Dariusz Wyka 13, Deividas Dulkys 9, Bartłomiej Wołoszyn 8, Krzysztof Szubarga 8, Adam Łapeta 2, Jakub Garbacz 0, Robert Upshaw 0.

Polski Cukier Toruń: Krzysztof Sulima 17, Damian Kulig 16, Robert Lowery 14, Michael Umeh 9, Karol Gruszecki 8, Bartosz Diduszko 5, Łukasz Wiśniewski 2, Cheikh Mbodj 1, Tomasz Śnieg 0, Przemysław Karnowski 0.