Zastępca prezydenta m.st. Warszawy Renata Kaznowska podkreśliła, że miasto jest na ostatniej prostej niełatwych przygotowań.
 
„To wyjątkowy rok, więc i biegi będą wyjątkowe. Na uczestników czekają piękne medale, a skompletowanie krążków z trzech imprez triady biegowej złoży się na mapę Polski” - powiedziała.
 
Dodała, że na uczestników biegu, który 3 maja o godz. 11.00 wystartuje z alei Tomasza Hopfera czekają granatowe koszulki, których kolor ma nawiązywać do 15-lecia Polski w Unii Europejskiej.
 
Dyrektor Biura Sportu m.st. Warszawy Janusz Samel zaznaczył, że więcej miejsc przygotowano we wspominanej triadzie. Poza biegiem upamiętniającym uchwaloną w 1791 r. pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucję składa się na nią sierpniowy Bieg Powstania Warszawskiego i listopadowy Bieg Niepodległości.
 
„Mieszkańcy stolicy kochają bieganie, a miejskie biegi to łączenie sportu z edukacją. Każda impreza ma inny charakter, a Bieg Konstytucji to klimat sportu i lekkiej atletyki. Trasa prowadzi przy dużych obiektach - stadionie Legii i Agrykoli. Na tym drugim trenowały przed laty gwiazdy królowej sportu, na czele z Ireną Szewińską” - mówił.
 
Pięciokilometrowa trasa biegu poprowadzi przez miejsca związane z osobą i dziełem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego - inspiratora prac nad Ustawą Rządową z 1791 roku: Łazienkowską, Czerniakowską, Szwoleżerów, Agrykolą, Al. Ujazdowskimi, Górnośląską, Hoene-Wrońskiego do mety przy Rozbrat. Samel wspomniał o „morderczym podbiegu” Agrykolą.
 
„Zarejestrowało się już około 8000 osób, czyli już o dwa tysiące więcej niż w ubiegłym roku. Liczymy także na wielki udział dzieci w biegu z maskotką na dystansie 700 m” - informował p.o. dyrektora Stołecznego Centrum Sportu Aktywna Warszawa Maciej Mroczek, dodając, że wyniki nie będą najważniejsze, bowiem istotna jest idea.
 
Ubiegłoroczny zwycięzca Jakub Nowak podkreślił jednak, że uzyskany w poprzedniej edycji czas 15.28 go nie satysfakcjonuje i 3 maja powalczy o jego poprawę.
 
„Zrobię, co w mojej mocy, aby uzyskać lepszy wynik. Cieszy mnie, że zarówno młodsi, jak i starsi chcą się spotkać takiego dnia i swoim wysiłkiem pokazać przywiązanie do Polski. Dla mnie bieganie w dniu święta narodowego jest ważne, a cała triada bliska mojemu sercu, tym bardziej że jestem warszawiakiem od urodzenia, mimo że… reprezentuję klub z Łomży, bo stolica nie ma dobrej oferty dla lekkoatletów” - mówił zawodnik LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża.
 
Marszałek Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego Piotr Biliński wspominał, że uhonorowanie uchwalenia Konstytucji 3 maja jest o tyle wyjątkowe, że to jedno z niewielu narodowych świąt, upamiętniających nietragiczne wydarzenie z historii RP.
 
Pięciokilometrową trasę w 2018 r. pokonało ponad pięć tysięcy uczestników, a wcześniej kilkaset dzieci wzięło udział w Biegu z Maskotką na dystansie 700 m.