W garnitur i do urny! Messi może głosować w wyborach we Włoszech

Piłka nożna
W garnitur i do urny! Messi może głosować w wyborach we Włoszech
fot. PAP/PA

Władze włoskiego miasteczka Recanati wysłały legitymację wyborczą argentyńskiemu piłkarzowi Lionelowi Messiemu, by mógł wziąć udział w wyborach europejskich. As klubu FC Barcelona ma podwójne obywatelstwo - argentyńskie i włoskie - oraz meldunek w tej miejscowości. Jak podkreślił dziennik "Corriere della Sera", Recanati ma zatem dwóch słynnych obywateli: to poeta romantyczny i filozof Giacomo Leopardi oraz Lionel (Leo) Messi.

Argentyńczyk jest zameldowany w Recanati jako rezydent. Dlatego spełniając ustawowy obowiązek, urzędnicy miejscowego magistratu wysłali mu do Barcelony, gdzie obecnie mieszka, dokument upoważniający go do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a także samorządowych, które odbędą się tam wraz z nimi w dniu 26 maja.

 

Wysłanie dokumentu, upoważniającego do udziału w głosowaniu, dodał dziennik, potwierdza, że czterokrotny zdobywca Złotej Piłki jest pełnoprawnym obywatelem włoskim.

 

Jego nazwisko jest włoskie, a rodzina pochodzi z Marche. Jego prapradziadek, Angelo Messi, urodzony w 1866 roku, wyemigrował z Recanati do Buenos Aires. Według legendy powtarzanej we włoskiej miejscowości statek, którym płynął do Argentyny, zawinął po drodze do Barcelony.

 

W Marche są rodziny noszące to samo nazwisko, co król strzelców.

 

W wywiadzie dla magazynu dziennika "Corriere della Sera" przed kilkoma laty Messi przyznał, że ma dość ogólnikową wiedzę na temat swego włoskiego pochodzenia i że nigdy nie był w miejscowości swych przodków. Figuruje jednak w spisie tamtejszego urzędu stanu cywilnego i dlatego przypomniano mu o jego prawie wyborczym.

 

O tym, jak do tego doszło, opowiedział burmistrz Francesco Fiordomo, który ujawnił, że przed 9 laty do urzędu przyjechał ojciec Lionela Messiego, który poszukiwał dokumentów na temat swej genealogii i poprosił o wpisanie do rejestru osób rezydujących za granicą. Na tej podstawie Barca mogła zatrudnić Messiego jako zawodnika z kraju UE.

 

W spisie prawie 20-tysięcznego Recanati jest 2788 Włochów z Argentyny.

PAP, WŁ

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze