Energa Basket Liga: Arka Gdynia o krok od finału!

Rewelacyjna czwarta kwarta pozwoliła Arce Gdynia wygrać z Anwilem Włocławek 78:65. Gdynianie prowadzą już 2–0 w półfinale Energa Basket Ligi i potrzebują tylko jednego zwycięstwa do awansu.

Spotkanie od początku było dość wyrównane, ale to gospodarze dość szybko potrafili zdobyć przewagę - nawet pięciopunktową po kontrze Bartłomieja Wołoszyna. Anwil odpowiadał trójkami Kamila Łączyńskiego oraz Michała Ignerskiego, a późniejsze trafienie Chase’a Simona wyprowadziło ich na prowadzenie. Kolejny rzut z dystansu Ignerskiego ustawił wynik po pierwszej kwarcie na 20:16. Włocławianie przez blisko sześć minut drugiej części meczu nie potrafili jednak zdobyć punktów, a po trójce Marcela Ponitki to Arka znowu była lepsza. Zespół trenera Przemysława Frasunkiewicza nie wykorzystał jednak do końca słabszego momentu rywali - do kolejnego remisu doprowadził Chase Simon. Ostatecznie trafienie Dariusza Wyki oznaczało prowadzenie gdynian 32:30 po pierwszej połowie.

W trzeciej kwarcie rozkręcił się Walerij Lichodiej, a po punktach Kamila Łączyńskiego ekipa trenera Igora Milicicia zdobyła pięciopunktową przewagę. Tym razem to przede wszystkim Arka miała problemy w ataku pozycyjnym, a Anwil dobrze grał w kontrataku. Dopiero późniejsze rzuty z dystansu Krzysztofa Szubargi i Bartłomieja Wołoszyna pozwoliły gospodarzom wrócić do gry. Po trafieniu Ivana Almeidy po 30 minutach był remis - 50:50! Czwartą kwartę gdynianie rozpoczęli od serii 8:0 w wykonaniu Marcusa Ginyarda. To postawiło ich w bardzo korzystnej sytuacji, a rywale nie byli już w stanie odpowiedzieć. Po dalekiej trójce Wołoszyna mieli nawet 13 punktów przewagi! Ostatecznie Arka zwyciężyła 78:65 i prowadzi już 2-0 w półfinale Energa Basket Ligi.

Arka Gdynia – Anwil Włocławek 78:65 (16:20, 16:10, 18:20, 28:15)

Arka: James Florence 16, Bartłomiej Wołoszyn 14, Joshua Bostic 14, Marcus Ginyard 12, Marcel Ponitka 7, Robert Upshaw 6, Dariusz Wyka 4, Krzysztof Szubarga 3, Adam Łapeta 2, Deividas Dulkys 0, Jakub Garbacz 0

Anwil: Walerij Lichodiej 12, Kamil Łączyński 11, Chase Simon 11, Ivan Almeida 9, Michał Ignerski 9, Jarosław Zyskowski 5, Aaron Broussard 4, Michał Michalak 3, Szymon Szewczyk 1, Igor Wadowski 0

Stan rywalizacji play-off (do trzech zwycięstw) 2–0 dla Arki Gdynia. Trzecie spotkanie odbędzie się we wtorek 21 maja we Włocławku (godzina 17.45; transmisja – Polsat Sport Extra).