Liga Europy: Angielskie media o kontrowersjach wokół finału w Baku

Piłka nożna
Liga Europy: Angielskie media o kontrowersjach wokół finału w Baku
fot. PAP

W brytyjskich mediach nie milkną echa kontrowersji towarzyszących rozgrywaniu finału Ligi Europy w Baku, wskazuje się m.in. na niezdolność organizatorów do przyjęcia dużych grup kibiców Arsenalu i Chelsea, a także systematyczne przypadki łamania przez Azerbejdżan praw człowieka.

Dziennik "The Times" przypominał w tym kontekście wściekłość sympatyków obu drużyn po tym, jak UEFA ogłosiła, że kluby otrzymają ledwie po sześć tysięcy wejściówek na decydujący mecz ze względów na limit przepustowości lokalnego lotniska w dniu meczowym. W efekcie wielu kibiców odmówiło wyjazdu do Baku, a na 69-tysięcznym stadionie zasiądzie łącznie niespełna osiem tysięcy przedstawicielu obu klubów.

 

Na boisku zabraknie także Henricha Mchitarjana, ormiańskiego pomocnika Arsenalu po tym, jak oceniono, że jego udział w spotkaniu wymagałby nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa ze względu na trwający konflikt terytorialny pomiędzy Azerbejdżanem a Armenią o Górny Karabach.

 

Gazeta przypomniała także sprawę dziennikarza Rasima Alijewa, który w 2015 roku został pobity ze skutkiem śmiertelnym za krytykę prasową pomocnika reprezentacji Azerbejdżanu Javida Husejnowa.

 

Alijew skrytykował piłkarza za to, że podczas meczu z Apollonem Limassol na Cyprze wymachiwał prowokacyjnie turecką flagą, a pytany o swoje zachowanie przez greckiego reportera odpowiedział obraźliwym gestem. "Nie chcę, aby ktoś tak amoralny, bezczelny i niezdolny do kontrolowania swojego zachowania reprezentował mnie na europejskich boiskach" - pisał dziennikarz.

 

W odpowiedzi Husejnow nasłał na niego sześciu mężczyzn, którzy dotkliwie go pobili. Mężczyzna zmarł następnego dnia w szpitalu w wyniku odniesionych obrażeń.

 

Guler Abbasowa, ówczesna partnerka Alijewa, oceniła we wtorek w rozmowie z "Timesem", że fakt przyznania Baku organizacji finału Ligi Europejskiej - mimo powtarzających się przypadków łamania praw człowieka - jest "haniebny".

 

Dyrektor brytyjskiego oddziału Amnesty International Kate Allen wtórowała jej mówiąc, że to przykład "wybielania reżimu przez sport" za sprawą organizacji prestiżowych wydarzeń sportowych - od finału LE przez mecze przyszłorocznych mistrzostw Europy do wyścigu Formuły 1.

 

"Musimy zadbać, aby Azerbejdżan nie był w stanie wybielić swojego bulwersującego problemu z prawami człowieka dzięki piłkarskim fanfarom" - podkreśliła.

 

Z kolei dziennik "The Telegraph" skupił się na aspekcie piłkarskim, zwracając uwagę, że "stawka tego meczu nie mogłaby być wyższa" dla drużyny Arsenalu, która w ten sposób ma szansę zakwalifikować się do kolejnej edycji Ligi Mistrzów.

 

Jak zaznaczono, triumf w LE i powrót do grona najlepszych drużyn na kontynencie pozwoliłby "Kanonierom" na zwiększenie wydatków transferowych i podjęcie realnej próby ściągnięcia m.in. Wilfrieda Zahy z Crystal Palace, a także wzmocniłoby słabnącą w ostatnich latach markę klubu.

 

Środowy finał pomiędzy Arsenalem a Chelsea rozpocznie się, podobnie jak wcześniejsze spotkania w LE, o godz. 21 czasu polskiego. W Baku będzie jednak już 23, więc mecz skończy się następnego dnia.

Finał Ligi Europy w środę o godzinie 20.50 w Polsacie Sport Premium 1. Studio już od godziny 19.00.

 

WYNIKI I TERMINARZ LIGI EUROPY

 

Oglądaj na żywo największe europejskie gwiazdy piłki nożnej i ekscytujące zmagania najlepszych europejskich drużyn – fazy pucharowe Ligi Mistrzów UEFA i Ligi Europy UEFA 2018/2019 na kanałach Polsat Sport Premium 1 i Polsat Sport Premium 2, w Cyfrowym Polsacie, Plusie i IPLI. Prestiżowe rozgrywki dostępne są w telewizji, na komputerach, smartfonach i tabletach.

mt, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie