Orlen Wyścig Narodów: Triumf Belgii, Polska na 10. miejscu

Drużyna Belgii triumfowała w klasyfikacji generalnej dwudniowego Orlen Wyścigu Narodów w Bukowinie Tatrzańskiej - jednej z siedmiu imprez UCI Nations Cup U-23. Polacy zajęli 10. miejsce. Indywidualnie zwyciężył Francuz Nicolas Prodhomme, a Piotr Pękala był 20.

Niedzielny wyścig ze startu wspólnego wygrał Duńczyk Andreas Lorentz Kron. Pękala był 16. Dzień wcześniej w drużynowej czasówce triumfowali Francuzi, Polacy uplasowali się na 14. pozycji.

- Bardzo mi ten etap dał w nogi, ale cieszę się, bo coraz lepiej idą mi podjazdy. To dla mnie tym ważniejsze, że nie jestem specjalnie mocnym "góralem". Ogólnie wyścig całkiem dla mnie udany, chociaż przyznam, że liczyłem na to, iż ta dzisiejsza akcja da mi jednak wygraną - podsumował krótko Pękala.

Na 113-kilometrową trasę wyruszyło 87 kolarzy z 16 państw, w tym pięciu Polaków. Zawodnicy dwukrotnie pokonali pętlą rozpoczynającą się i kończącą w Bukowinie Tatrzańskiej. Na tej bardzo wymagającej trasie znajdowały się m.in. dwa strome podjazdy pod ściany Harnaś (968 m, 17,7 proc.) w Rzepiskach i Bukovina (987 m, 22 proc.) w Gliczarowie, a także kilka stromych, krętych i wąskich zjazdów.

Duże szanse nawet na wygranie etapu miał Szymon Krawczyk, który przez około 60 km sam lub w towarzystwie innego kolarza prowadził w wyścigu. Ostatecznie jednak peleton dogonił go na pokonywanym po raz drugi najtrudniejszym wzniesieniu w Gliczarowie. Ostatecznie Polak ukończył etap na 42. miejscu, a całą imprezę na 37.

O prawdziwym pechu może mówić lider po pierwszym etapie Clement Champoussin. Francuz na kilka kilometrów przed metą "złapał gumę" i tym samym nie zdołał utrzymać prowadzenia w klasyfikacji generalnej. Ukończył jednak etap na dziewiątym miejscu. Trudów trasy natomiast nie wytrzymało 19 kolarzy.