Osiem polskich klubów siatkarskich zagra w europejskich pucharach

Siatkówka
Osiem polskich klubów siatkarskich zagra w europejskich pucharach
fot. PAP

W sezonie 2019/20 polskie kluby siatkarskie będą rywalizowały w rozgrywkach Ligi Mistrzów i Ligi Mistrzyń, Pucharze CEV i obydwu Pucharach Challenge. Łącznie na europejskich parkietach zobaczymy osiem drużyn z Polski.

Liga Mistrzów CEV to najwyższej klasy rozgrywki dedykowane drużynom ze Starego Kontynentu,  rozgrywane pod tą nazwą cyklicznie od sezonu 2000/01. Polska cztery razy miała okazję być gospodarzem finałów tego formatu – trzykrotnie miastem goszczącym była Łódź (2008, 2010, 2012), a raz Kraków (2016). Tylko raz polski zespół stanął na najwyższym stopniu podium tych rozgrywek – Płomień Milowice w 1978 roku. W sezonie 2019/20 o medale Ligi Mistrzów powalczą trzy polskie kluby: mistrz kraju – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, wicemistrz – ONICO Warszawa oraz brązowy medalista – Jastrzębski Węgiel.
 
Odpowiednikiem Ligi Mistrzów w kobiecych rozgrywkach jest Liga Mistrzyń CEV. W tym elitarnym formacie polska drużyna jeszcze nie triumfowała. Ostatnim sukcesem było czwarte miejsce Chemika Police w 2015 roku – wtedy jednak policzanki występowały w roli gospodyń turnieju finałowego. Indywidualnie ze złotych medali mogły cieszyć się między innymi Dorota Świeniewicz (z Pallavolo Sirio Perugią) oraz Małgorzata Glinka-Mogentale (dwukrotnie z VakifBank Stambuł). W sezonie 2019/20 w Lidze Mistrzyń będziemy mogli oglądać dwie drużyny z Polski: ŁKS Commercecon Łódź (mistrz Polski) i Grot Budowlani Łódź (wicemistrz).
 
W Pucharze CEV zagra z kolei Chemik Police. Wielokrotne mistrzynie Polski, tym razem sezon ligowy zakończyły na czwartym miejscu, jednak zgromadzone przez lata punkty pozwoliły im na grę w drugich co do ważności europejskich rozgrywkach. Puchar CEV jest bowiem dedykowany zespołom, zajmującym czołowe miejsca w europejskich ligach krajowych, które nie zakwalifikowały się do Ligi Mistrzyń/Ligi Mistrzów.
 
Trzecim pod względem jakości europejskich pucharów jest Puchar Challenge. W nim mierzą się drużyny, które zajęły czołowe miejsca w ligach, jednak przez zbyt małą liczbę punktów nie dostały się do LM lub Pucharu CEV. W tym formacie w rozgrywkach panów zagra Aluron Virtu Warta Zawiercie (czwarte miejsce w PlusLidze), natomiast u pań rywalizować będzie brązowy medalista Ligi Siatkówki Kobiet – Developres SkyRes Rzeszów.
 

Polskie kluby siatkarskie w europejskich pucharach 2019/20:

 

Liga Mistrzów siatkarzy:

 

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
ONICO Warszawa
Jastrzębski Węgiel

 

Liga Mistrzyń siatkarek:

 

ŁKS Commercecon Łódź
Grot Budowlani Łódź

 

Puchar CEV siatkarek:

 

Chemik Police

 

Puchar Challenge siatkarzy:

 

Aluron Virtu Warta Zawiercie

 

Puchar Challenge siatkarek:

 

Developres SkyRes Rzeszów.

RM, pzps.pl
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie