Liga Narodów: Iran pewnie pokonał Kanadę

W meczu turnieju Ligi Narodów siatkarzy w Urmii Iran wygrał z Kanadą 3:0. We wcześniejszym spotkaniu tej imprezy Polacy przegrali z Rosjanami 1:3.

Pierwszy set starcia gospodarzy z Kanadą miał bardzo jednostronny przebieg. Irańczycy mieli wyraźną przewagę w ofensywie i w polu zagrywki. W środkowej części seta wypracowali sobie znaczącą zaliczkę (16:9) i w końcówce kontrolowali sytuację. Zepsuta zagrywka Nicholasa Hoaga ustaliła wynik na 25:15.

Druga odsłona była zdecydowanie bardziej wyrównana. Zaczęła się od wyraźnej przewagi Kanadyjczyków (1:5), później gra się wyrównała i obie ekipy walczyły punkt za punkt. Po asie serwisowym Seyeda gospodarze prowadzili 23:21, ale trzy akcje później to drużyna spod znaku Klonowego Liścia miała piłkę setową (23:24). Iran zdołał jednak doprowadzić do rywalizacji na przewagi i wygrał tę wojnę nerwów! Ostatni punkt wywalczył skutecznym atakiem Milad Ebadipour (26:24).

W trzeciej partii przyjezdni jedynie na początku dotrzymywali kroku Irańczykom. Na drugiej przerwie Persowie odskoczyli na cztery oczka (16:12), a potem spokojnie zmierzali po zwycięstwo. Gdy Amir Ghafour przedarł się przez blok rywali, gospodarze mieli piłkę meczową. Po chwili, po autowym ataku rywali, mogli świętować zwycięstwo (25:16).

Najwięcej punktów: Amir Ghafour (16), Purya Fayazi (11), Seyed (10) – Iran; Stephen Timothy Maar (13) – Kanada. Gospodarze dominowali w ofensywie, zdecydowanie lepiej punktowali zagrywką (7–1), popełnili też mniej błędów od rywali. Iran ma po tym meczu bilans 6 zwycięstw – 1 porażka, Kanada natomiast 4 zwycięstwa – 3 porażki.

W sobotę w Urmii dojdzie do konfrontacji Rosja – Kanada (godzina 12.45; transmisja – Polsat Sport) oraz Iran – Polska (godzina 15.45; transmisja – Polsat Sport).

Iran – Kanada 3:0 (25:15, 26:24, 25:16)

Iran: Sa’id Maruf, Amir Ghafour, Seyed, Purya Fayazi, Milad Ebadipour, Ali Shafiei – Mohammadreza Hazratpourtalatappeh (libero) oraz Porya Yali, Farhad Ghaemi, Aliasghar Mojarad. Trener: Igor Kolakovic.
Kanada: Brett James Walsh, Stephen Timothy Maar, Nicholas Hoag, Lucas Van Berkel, Sharone Vernon-Evans, Arthur Szwarc  – Blair Cameron Bann (libero) oraz Ryan Joseph Sclater, Jason DeRocco, Deanan Gyimah. Trener: Glenn Hoag.

Terminarz i plan transmisji turnieju Ligi Narodów w Urmii (14–16 czerwca):

2019-06-14: Polska – Rosja 1:3 (26:24, 20:25, 22:25, 19:25)
2019-06-14: Iran – Kanada 3:0 (25:15, 26:24, 25:16)

2019-06-15: Rosja – Kanada (sobota, godzina 12.45; transmisja – Polsat Sport)
2019-06-15: Iran – Polska (sobota, godzina 15.45; transmisja – Polsat Sport)

2019-06-16: Polska – Kanada (niedziela, godzina 12.45; transmisja – Polsat Sport)
2019-06-16: Iran – Rosja (niedziela, godzina 15.45; transmisja – Polsat Sport).