Igrzyska Europejskie: Jak wygląda dorobek Polaków?

Inne

Druga edycja Igrzysk Europejskich rozpoczęła się w piątek 21 czerwca i potrwa do niedzieli 30 czerwca. Przekroczyliśmy zatem półmetek rywalizacji. Jak do tej pory spisywali się Polacy i iloma medalami możemy się pochwalić?

Czas na pierwsze podsumowania wciąż trwających zmagań na igrzyskach w Mińsku. Biało-Czerwoni mają na swoim koncie sześć wywalczonych medali. Ich bilans to dwa złote krążki, jeden srebrny oraz trzy brązowe. To sprawia, że znajdujemy się pod koniec drugiej dziesiątki klasyfikacji medalowej.

 

Zobaczmy kto i w jakich dyscyplinach sięgał po medale dla naszego kraju. I tak oto da się zauważyć, że zdecydowanie dominuje pod tym względem kajakarstwo. Po złoto sięgnął Tomasz Kaczor na dystansie 1000 metrów. Trzy brązowe krążki zdobyły nasze panie. Najpierw uczyniła to czwórka w składzie Karolina Naja, Katarzyna Kołodziejczyk, Anna Puławska i Helena Wiśniewska, które na dystasnie 500 metrów musiały uznać wyższość jedynie Białorusi oraz Węgier.

 

Jeszcze tego samego dnia brązowe medale dołożyły Marta Walczykiewicz oraz Dorota Borowska - obie na dystansie 200 metrów, odpowiednio w jedynce kanadyjkowej oraz kajakowej.

 

- Ten brązik traktuję trochę jako swój prywatny złoty medal. Trzy miesiące temu jeszcze nie wiedziałam, czy gdziekolwiek wystartuję w tym sezonie. Miałam poważne problemy z barkiem dlatego cieszę się z tego, gdzie jestem - stwierdziła Walczykiewicz. - Chciałam walczyć o więcej, ponieważ zawsze walczy się o złoty medal. Cieszę się, że wygrałam ze swoją odwieczną rywalką Olesią Romasenką. Pozostaje jednak mały niedosyt, ponieważ warunki były ciężkie, sprzyjały osobom wiosłującym po lewej stronie, ale i tak się cieszę z brązowego medalu - przyznała z kolei Borowska.

 

Złoto wywalczyliśmy także w synchronicznych skokach na trampolinie. Uczynili to Łukasz Jaworski i Artur Zakrzewski.

 

- Cała polska gimnastyka i Polski Związek Gimnastyczny oczekiwali wspaniałych wyników od naszych zawodników. Myślę, że samo zakwalifikowanie się na Igrzyska Europejskie było dużym sukcesem. Nasi sportowcy dostali się na zawody w Mińsku, dzięki zajęciu siódmego miejsca na mistrzostwach Europy w Baku. Oczekiwania wobec nich były duże, ponieważ trafili do czołówki europejskich, prezentując wysoki poziom. Niewielkie różnice w wykonaniu układów decydują o medalach. Nasze środowisko liczyło na medale, ale niekoniecznie na ten złoty. Jednak w trakcie konkursu po nieudanych próbach faworytów zbliżaliśmy się do tych medali. Dlatego najważniejsze było, żeby nasi gimnastycy wytrzymali te zawody psychicznie - powiedział Krzysztof Wilusz, wielokrotny mistrz świata w skokach na ścieżce.

 

Ten ostatni, jak dotąd, medal zdobyliśmy dzięki znakomitej postawie zaledwie 18-letniego Filipa Prokopyszyna, który w kolarstwie torowym w wyścigu scratch wywalczył srebro.

 

Dorobek medalowy Polski na Igrzyskach Europejskich (stan 27 czerwca):

 

Złoto (2): Tomasz Kaczor (kajakarstwo), Łukasz Jaworski i Artur Zakrzewski (synchroniczne skoki na trampolinie)
Srebro (1): Filip Prokopyszyn (kolarstwo torowe)
Brąz (3): Karolina Naja, Katarzyna Kołodziejczyk, Anna Puławska i Helena Wiśniewska (kajakarstwo), Marta Walczykiewicz (kajakarstwo), Dorota Borowska (kajakarstwo)

 

Pierwsze Igrzyska Europejskie odbyły się w 2015 roku w Baku. Wówczas reprezentacja Polski zajęła 19. miejsce w klasyfikacji medalowej z dorobkiem dwóch złotych, ośmiu srebrnych oraz dziesięciu brązowych krążków.

 

Medalowe występy Polaków w załączonych materiałach wideo.

 

Igrzyska Europejskie na sportowych antenach Polsatu oraz na Polsatsport.pl.

KN, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze