Tour de France: Zwycięstwo Teunsa, Ciccone nowym liderem

Belg Dylan Teuns (Bahrain-Merida) wygrał szósty etap wyścigu Tour de France, na którym kolarze pokonali 160,5 km z Miluzy do La Planche des Belles Filles. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej objął drugi w czwartek Włoch Giulio Ciccone (Trek-Segafredo).

Już na początku pierwszego w tej edycji "Wielkiej Pętli" górskiego etapu wyodrębniła się kilkunastoosobowa ucieczka. Znalazł się w niej Belg Serge Pauwels z polskiej grupy CCC.

Z czasem kolejni kolarze - w tym Pauwels - opadali z sił i zwalniali tempo, ale trzem udało się zachować przewagę nad peletonem. Teuns, zwycięzca Tour de Pologne z 2017 roku, na końcowych metrach zgubił Ciccone i minął metę 11 sekund przed nim. Nieco ponad minutę po triumfatorze etap ukończył inny Belg Xandro Meurisse (Wanty-Gobert).

Zarówno Teuns, jak i Ciccone, debiutują w TdF.

Dotychczasowy lider Francuz Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick-Step) był szósty ze stratą 1.46. W klasyfikacji generalnej spadł na drugie miejsce, traci do Ciccone sześć sekund.

Michał Kwiatkowski (Ineos) uplasował się na 49. pozycji ze stratą 12.20, a drugi z Polaków Łukasz Wiśniowski (CCC) minął metę na 150. miejscu - 22.50.

Jeszcze przed startem w czwartek z wyścigu wycofał się Patrick Bevin z polskiej grupy CCC. Nowozelandczyk upadł we wtorek i doznał urazu żeber. W środę pomimo bólu ukończył etap, ale lekarze ostatecznie zdecydowali, że nie powinien jechać dalej. Bevin jest pierwszym kolarzem, który zakończył udział w tegorocznej edycji "Wielkiej Pętli".

Najlepszy z kolarzy CCC, mistrz olimpijski z Rio de Janeiro Belg Greg Van Avermaet w klasyfikacji generalnej spadł w Wogezach z 10. na 41. miejsce. Traci do lidera 14.02.