Superpuchar Polski dla Lechii Gdańsk. Mistrz był bezradny

W meczu o Superpuchar Polski Lechia Gdańsk pokonała Piast Gliwice 3:1. Przyjezdni kontrolowali przebieg meczu i zasłużenie wracają na Pomorze z kolejnym trofeum. Mistrzowie Polski byli w stanie odpowiedzieć honorowym trafieniem, kiedy wynik meczu wydawał się przesądzony.

W przeciwieństwie do Lechii Piast rozpoczął już swoje zmagania w sezonie 2019/2020. W środę piłkarze Waldemara Fornalika zremisowali z BATE Borysów 1:1. Wkrótce rozegrają rewanż w Gliwicach, dlatego nie mogą dziwić roszady w zespole na mecz o Superpuchar. Trener mistrzów Polski dokonał aż sześciu zmian.

Mecz bardzo szybko zaczął się układać dla Lechii. Goście objęli prowadzenie już 2. minucie. Lukas Haraslin otworzył wynik po dobrym dośrodkowania Żarko Udovicicia. Słowackiego pomocnika nie upilnował Mikkel Kirkeskov, który wyraźnie spóźnił się z interwencją.

Bramka nie zmieniła oblicza meczu. Podopieczni Piotra Stokowca prezentowali się znacznie lepiej i byli coraz bliżej podwyższenia prowadzenia. W 21. minucie było już 2:0 dla Lechii. Gola strzelił Jarosław Kubicki, który wykorzystał zamieszanie w polu karnym i płaskim strzałem po ziemi pokonał bramkarza. Piast w eksperymentalnym składzie gubił się przy najprostszych akcjach rywali.

Do przerwy wynik nie uległ zmianie, choć w końcówce to Piast przejął inicjatywę. Na drugą połowę Fornalik postanowił wpuścić na plac gry Joela Valencię. Dwie minuty po przerwie Ekwadorczyk popełnił katastrofalny w skutkach błąd. Skrzydłowy gospodarzy niecelnie podał do obrońców, przez co piłkę przejął Haraslin, po czym pokonał Jakuba Szmatułę. Był to drugi gol Słowaka w tym spotkaniu.

Piast zdążył odpowiedzieć honorowym trafieniem. Uderzenie z dystansu zamienił na gola Patryk Sokołowski. Piłka szczęśliwie wpadła do bramki po rykoszecie od pleców Błażeja Augustyna. Zmylony Dusan Kuciak był bez szans.

Lechia zdobyła drugie trofeum w 2019 roku. Zawodnicy trenera Stokowca byli zdecydowanie lepsi na stadionie w Gliwicach. Oczywiście Piast wystąpił w lekko eksperymentalnym zestawieniu i to może tłumaczyć słabszą dyspozycję. Mistrz Polski w najbliższą środę przystąpi do rewanżowego meczu eliminacji Ligi Mistrzów z BATE Borysów. Transmisja tego spotkania w Polsacie Sport.

Piast Gliwice - Lechia Gdańsk 1:3 (0:2)

Bramki: Sokołowski 68 - Haraslin 2, 47, Kubicki 21

Piast: Jakub Szmatuła - Tomasz Mokwa, Jakub Czerwiński, Tomas Huk, Mikkel Kirkeskov - Gerard Badía, Tom Hateley (62. Patryk Sokołowski), Sebastian Milewski (90. Uros Korun), Jorge Felix (83. Martin Konczkowski), Jakub Holubek (46. Joel Valencia) - Piotr Parzyszek (62. Dani Aquino)

Lechia: Dusan Kuciak - Karol Fila, Mario Maloca, Błażej Augustyn, Filip Mladenović (88. Michał Nalepa) - Lukas Haraslin (66. Sławomir Peszko), Maciej Gajos (73. Tomasz Makowski), Daniel Łukasik, Jarosław Kubicki, Żarko Udovicić (90. Egy Maulana Vikri) - Flavio Paixao (59. Artur Sobiech)

Żółte kartki: Valencia - Augustyn, Udovicić, Fila, Kubicki
Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa)