Tokio 2020: Polskie rugbistki nie wystąpią w igrzyskach

Kobieca reprezentacja Polski w rugby siedmioosobowym nie zagra w igrzyskach w Tokio 2020. Biało-czerwone zajęły szóste miejsce w turnieju kwalifikacyjnym w Kazaniu, co zamknęło im drogę do występu w przyszłorocznych zmaganiach olimpijskich.

Polki start w Kazaniu zapewniły sobie za sprawą udanego występu w odbywającym pod koniec czerwca turnieju mistrzostw Europy Sevens Grand Prix Series w Marcoussis. Wywalczyły tam siódme miejsce, a udział w turnieju kwalifikacyjnym zyskało dziewięć ekip (bez Szkocji i Walii). W Rosji rywalizowało łącznie 12 zespołów ze Starego Kontynentu.

W sobotę, pierwszym dniu zmagań, biało-czerwone rozegrały trzy mecze w grupie A. Pokonały Włoszki 29:10 i Mołdawianki 33:5, a na koniec uległy Francuzkom 5:31. Zajęły tym samym drugie miejsce w tabeli i w niedzielny ćwierćfinale czekał je pojedynek z Hiszpankami. Ekipie z Półwyspu Iberyjskiego uległy 14:17, a następnie wygrały z Włoszkami 12:5, co oznaczało udział w pojedynku o piątą pozycję. W tym spotkaniu przegrały z Irlandkami 5:33.

Przepustkę na igrzyska wywalczyły - jako zwyciężczynie turnieju w Kazaniu - Angielki. Rosjanki i Francuzki, które uplasowały się - odpowiednio - na drugim i trzecim miejscu - wystąpią w interkontynentalnych repasażach.

Polki bezpośrednio z Kazania udadzą się do Charkowa, gdzie w dniach 20-21 lipca wezmą udział w turnieju ME Sevens Grand Prix Series.