Niechlubny rekord Piasta. Kiedy polskie kluby odpadały z Ligi Mistrzów?

Piłka nożna
Niechlubny rekord Piasta. Kiedy polskie kluby odpadały z Ligi Mistrzów?
fot. PAP

Odkąd w sezonie 1992/1993 rozegrano pierwszą edycję Ligi Mistrzów, polskie kluby tylko trzykrotnie awansowały do fazy grupowej tych rozgrywek. Do elitarnego grona nie dołączy jak na razie Piast Gliwice. Podopieczni Waldemara Fornalika odpadli bowiem już w I rundzie eliminacji z BATE Borysów, bijąc tym samym niechlubny rekord, jeśli chodzi o przygody polskich klubów z Champions League.

Piast odpadł bowiem z Ligi Mistrzów już 17 lipca, bijąc tym samym wyczyn Wisły Kraków. Jak na tym tle wypadli inni mistrzowie Polski?

 

Faza grupowa:

 

1995: Legia Warszawa

Pierwszą polską drużyną, która wywalczyła awans do tych elitarnych rozgrywek, była Legia. Ekipa prowadzona wówczas przez Pawła Janasa w eliminacjach poradziła sobie z IFK Goeteborg, pokonując Szwedów w dwumeczu 3:1. "Wojskowi" dobrze poradzili sobie również w fazie grupowej, zajmując drugie miejsce i wyprzedzając norweski Rosenborg oraz angielskie Blackburn Rovers. Z racji tego, że w tamtej edycji Ligi Mistrzów były zaledwie cztery grupy, Legia awansowała bezpośrednio do ćwierćfinału. W tej fazie górą okazał się grecki Panathinaikos. Spotkanie w Warszawie zakończyło się bezbramkowym remisem, ale już rewanż w Atenach gospodarze wygrali 3:0. Katem ekipy ze stolicy Polski okazał się Krzysztof Warzycha, strzelec dwóch goli.

 

1996: Widzew Łódź

 

Również w kolejnym sezonie mogliśmy śledzić poczynania polskiej drużyny w Champions League. Widzew do fazy grupowej wywalczył awans po pamiętnym dwumeczu z duńskim Broendby. Podopieczni Franciszka Smudy w grupie poradzili sobie jednak nieco gorzej, niż Legia. Ekipa z Łodzi ograła co prawda u siebie Steauę Bukareszt i zremisowała z Borussią Dortmund, ale to nie wystarczyło do awansu. Grupę wygrało Atletico Madryt, a drugą lokatę zajęli Niemcy. Widzew skończył na trzecim miejscu, wyprzedzając drużynę z Rumunii. 

 

2016: Legia Warszawa

 

Po raz ostatni polska drużyna w grupie Ligi Mistrzów grała w sezonie 2016/2017. Legia zmagania w tej edycji rozpoczęła od eliminacyjnego starcia z bośniackim Żrinjski Mostar. W kolejnej fazie podopieczni Besnika Hasniego ograli Trencin, a w decydującej rundzie irlandzkie Dundalk. Los w grupie przydzielił "Wojskowym" Borussię Dortmund, Real Madryt i Sporting CP. Polska drużyna zremisowała z "Królewskimi" i ograła Portugalczyków, zajmując tym samym trzecie miejsce dające grę w Lidze Europy. Tam Legia nie poradziła sobie już z pierwszą przeszkodą, ulegając Ajaksowi.

 

Listopad: 

 

04.11.1992: Lech Poznań - IFK Goeteborg 

Pierwsze edycje Ligi Mistrzów miały nieco inny format, niż te rozgrywane obecnie. W sezonie 1992/1993 dopiero w końcowej fazie podzielono najlepsze drużyny na dwie grupy, których zwycięzcy zmierzyli się w finale. Lech zmagania rozpoczął od I rundy, eliminując we wrześniu łotewskie Skonto Ryga (2:0, 0:0). Kolejni rywale okazali się jednak za mocni. Ekipa z Wielkopolski przegrała w dwumeczu z IFK Goeteborg (0:1, 0:3). Premierową edycję Ligi Mistrzów wygrała francuska Marsylia, ogrywając w finale Milan 1:0.

 

03.11.1993: Lech Poznań - Spartak Moskwa 

 

Na tej samej fazie zmagania w Champions League piłkarze "Kolejorza" zakończyli też w następnym sezonie. O ile I rundę zawodnicy Lecha przeszli pewnie, wygrywając z Beitarem Jerozolima 3:0 i 4:2, w II musieli uznać wyższość Spartaka Moskwa. Rosjanie rozbili Polaków w Poznaniu 5:1, w rewanżu dopełniając formalności i wygrywając 2:1. W obu spotkaniach na listę strzelców wpisał się legendarny Walerij Karpin.

 

Sierpień:

 

28.08.2002: Legia Warszawa - FC Barcelona 

 

W 2002 roku mistrz Polski w decydującej fazie eliminacji nie miał łatwego zadania. Legia trafiła bowiem na Barcelonę. 3:0 w pierwszym meczu i 1:0 w rewanżu nie pozostawiły złudzeń, kto był w tym dwumeczu lepszy. Gole "Wojskowym" strzelili między innymi Juan Roman Riquelme czy Gaizka Mendieta. 

 

27.08.1997: Widzew Łódź - AC Parma

 

To, co udało się w sezonie 1996/1997, nie udało się w kolejnym. Widzew musiał bowiem uznać wyższość Parmy w II rundzie eliminacji. Włosi rozbili polską drużynę 3:1 i 4:0. Jedyne trafienie dla drużyny z Łodzi zanotował w tym dwumeczu Andrij Mychalczuk. 

 

27.08.2013: Legia Warszawa - Steaua Bukareszt

 

Legia zagrała w kluczowej fazie eliminacji w sezonie 2013/2014. W pierwszym spotkaniu "Wojskowi" osiągnęli na wyjeździe korzystny rezultat, remisując 1:1 po bramce Jakuba Koseckiego. Rewanż zakończył się jednak rezultatem 2:2 i awans do Champions League świętowali Rumuni.

 

26.08.2003: Wisła Kraków - RSC Anderlecht 

 

Wisła Kraków, zdaniem ekspertów, miała wówczas spore szanse na to, żeby wyeliminować Belgów i zanotować wymarzony awans do Ligi Mistrzów. "Biała Gwiazda" przegrała bowiem 1:3 oraz 0:1 i to podopieczni Hugo Broosa byli górą. Honorowe trafienie dla mistrzów Polski zanotował Maciej Żurawski z rzutu karnego.

 

26.08.2008: Wisła Kraków - FC Barcelona 

 

Również w sezonie 2008/2009 ekipa z Krakowa zameldowała się w decydującej fazie eliminacji. Los nie był jednak łaskawy, bo skonfrontował Wisłę z Barceloną. "Blaugrana" ograła mistrzów Polski u siebie 4:0 i już w pierwszym spotkaniu rozstrzygnęła losy dwumeczu. W drugim meczu "Biała Gwiazda" po golu Clebera sensacyjnie wygrała na własnym stadionie 1:0. Co ciekawe "Duma Katalonii" wygrała wtedy całą edycję, ogrywając w finale Manchester United.

 

25.08.1998: ŁKS Łódź - Manchester United 

 

W 1998 roku do eliminacji Ligi Mistrzów stanęli piłkarze ŁKS Łódź. W I rundzie wyeliminowali Kapaz PFK z Azerbejdżanu (4:1 i 3:1). W kolejnej fazie za mocny był jednak Manchester United. W pierwszym meczu "Czerwone Diabły" wygrały 2:0, a w rewanżu padł bezbramkowy remis. 

 

25.08.1999: Widzew Łódź - ACF Fiorentina

 

Rok później w eliminacjach walczyła inna ekipa z Łodzi, Widzew. Po dramatycznym dwumeczu z bułgarskim Liteks Łowecz w II rundzie, w kolejnej fazie mistrzowie Polski zmierzyli się z Fiorentiną. Rui Costa, Enrico Chiesa czy Predrag Mijatović wysoko ograli jednak Polaków, najpierw wygrywając 3:1, a w rewanżu 2:0.

 

25.08.2004: Wisła Kraków - Real Madryt

 

W 2003 roku Wisła mierzyła się z Anderlechtem, a rok później było nieco trudniej, bo zawodnikom "Białej Gwiazdy" przyszło się zmierzyć z Realem Madryt. "Królewscy" w Krakowie wygrali 2:0, a na własnym boisku 3:1. Jedyne trafienie dla podopiecznych Henryka Kasperczaka zanotował w samej końcówce rewanżu Damian Gorawski.

 

24.08.1994: Legia Warszawa - Hajduk Split 

 

Kompletnie nie udał się Legii start w eliminacjach do Ligi Mistrzów w sezonie 1994/1995. Zawodnicy ze stolicy zmierzyli się wtedy z Hajdukiem Split i w dwumeczu przegrali aż 0:5. Pierwsze spotkanie zakończyło się wynikiem 1:0 dla Hajduka, a rewanż Chorwaci wygrali aż 4:0.

 

23.08.2000: Polonia Warszawa - Panathinaikos AO

 

W 2000 roku Polonia nie dała rady Panathinaikosowi. W pierwszym spotkaniu podopieczni Dariusza Wdowczyka zremisowali u siebie 2:2, a gole strzelili Tomasz Kiełbowicz i Arkadiusz Kaliszan. W rewanżu wicemistrzowie Grecji wygrali 2:1, a trafienie dla "Czarnych Koszul" zanotował Arkadiusz Bąk.

 

23.08.2005: Wisła Kraków - Panathinaikos AO 

 

Pięć lat później polski klub ponownie zmierzył się z ekipą z Aten. Awans był na wyciągnięcie ręki po tym, jak "Biała Gwiazda" wygrała u siebie 3:1. W rewanżu na trzy minuty przed końcem Wisła przegrywała 1:2 i wirtualnie była w Lidze Mistrzów, ale do dogrywki doprowadził Dimitrios Papadopoulos. Ostatecznie awans Grekom dał Ilias Kotsios. Warto dodać, że ekipa z Krakowa, oprócz trafienia Radosława Sobolewskiego, strzeliła jeszcze jednego gola. Prawidłowe trafienie Marka Penksy nie zostało jednak uznane przez arbitra Michaela Riley'ego. Dwie bramki w dwumeczu dla Greków zdobył Emmanuel Olisadebe.

 

23.08.2006: Legia Warszawa - Szachtar Donieck

0:1 w pierwszym spotkaniu i 2:3 w rewanżu - taki przebieg z perspektywy Legii miał eliminacyjny dwumecz z Szachtarem Donieck w sezonie 2006/2007. W rewanżu dwa trafienia zanotował Piotr Włodarczyk, ale to nie wystarczyło do tego, żeby wywalczyć awans do Champions League.

 

23.08.2011: Wisła Kraków - APOEL Nikozja

 

Kilka minut z Panathinaikosem i... kilka minut z APOEL-em. Wisła w pierwszym meczu ograła Cypryjczyków 1:0 po golu Patryka Małeckiego i do rewanżu przystępowała pełna nadziei. Po 54 minutach było 2:0 dla ekipy z Nikozji, ale na 20 minut przed końcem trafienie zanotował Cezary Wilk. W samej końcówce trzecią bramkę dla gospodarzy strzelił jednak Ailton i to APOEL wywalczył awans. 

 

22.08.2001: Wisła Kraków - FC Barcelona 

 

Ofensywnie do dwumeczu z Barceloną podeszli w 2001 roku piłkarze Wisły Kraków. Podopieczni Franciszka Smudy prowadzili nawet w pierwszym meczu 1:0, 2:1 i 3:2, ale ostatecznie to "Duma Katalonii" wygrała 4:3. W rewanżu Hiszpanie wygrali 1:0 i mogli świętować grę w fazie grupowej Ligi Mistrzów.

 

08.08.2007: Zagłębie Lubin - Steaua Bukareszt

 

W sezonie 2006/2007 po mistrzostwo kraju sensacyjnie sięgnęli piłkarze Zagłębia Lubin. W kolejnych rozgrywkach podopieczni Czesława Michniewicza zagrali więc w eliminacjach Ligi Mistrzów, gdzie w II rundzie odpadli z rumuńską Steauą. W pierwszym meczu zawodnicy z Bukaresztu wygrali 1:0, a w rewanżu triumfowali 2:1. 

 

08.08.2012: Śląsk Wrocław - Helsingborg IF

Blamażem, z perspektywy ekipy z Dolnego Śląska, zakończył się dwumecz Śląska z Helsingborgiem. Szwedzi w obu spotkaniach wygrali wysoko, łącznie pokonując piłkarzy z Wrocławia aż 6:1. W pierwszym meczu było 3:0, a w rewanżu 3:1. Jedyne trafienie dla polskiej drużyny zanotował Cristian Omar Diaz.

 

06.08.2014: Legia Warszawa - Celtic FC

 

To był zdecydowanie jeden z najbardziej dramatycznych dwumeczów z udziałem polskiego klubu. I jego rozstrzygnięcia nie doczekaliśmy się na boisku, tylko w gabinetach szefów UEFA. Legia ograła bowiem Celtic zarówno u siebie, jak i na wyjeździe, ale to Szkoci zagrali w Lidze Mistrzów. Wszystko przez walkower, jakim "Wojskowi" zostali ukarani za występ Bartosza Bereszyńskiego, który nie był uprawniony do gry w rewanżu.

 

05.08.2015: Lech Poznań - FC Basel

 

Rok później polska drużyna odpadła w podobnym okresie, choć tym razem "na boisku". "Kolejorz" przegrał oba spotkania z FC Basel i odpadł w III rundzie eliminacji. Szwajcarzy triumfowali 3:1 i 1:0, a jedynego gola w tym dwumeczu dla drużyny z Wielkopolski strzelił Denis Thomalla.

 

04.08.2010: Lech Poznań - Sparta Praga

 

W 2010 roku do walki o fazę grupową Ligi Mistrzów również stanęli zawodnicy Lecha. Tym razem przeszkodą nie do przeskoczenia okazała się Sparta Praga. Czesi oba spotkania wygrali 1:0 i wywalczyli awans do kolejnej rundy eliminacji, w której odpadli ze słowacką Żiliną.

 

02.08.2017: Legia Warszawa - FK Astana 

 

Dwumecz Legii z Astaną to zdecydowanie jedna z największych wpadek polskich klubów w historii startów w eliminacjach do Ligi Mistrzów. Ekipa z Kazachstanu wygrała u siebie 3:1. W rewanżu "Wojskowi" po golu Jakuba Czerwińskiego co prawda zwyciężyli 1:0, ale to nie wystarczyło do awansu.

 

Lipiec:

 

31.07.2018: Legia Warszawa - Spartak Trnava 

 

Czas na trzy przypadki, w których polskie drużyny z Ligą Mistrzów pożegnały się już w lipcu. Ostatniego dnia tego miesiąca w 2018 roku z rozgrywek odpadła Legia. W pierwszym spotkaniu w Warszawie sensacyjnie 2:0 wygrali mistrzowie Słowacji. W rewanżu triumfowała Legia, ale jednobramkowe zwycięstwo po trafieniu Inakiego Astiza nic nie dało i do kolejnej rundy przeszedł Spartak.

 

22.07.2009: Wisła Kraków - Levadia Tallin

 

Jeszcze do niedawna niechlubnymi rekordzistami w tym rankingu byli zawodnicy Wisły Kraków, którzy w 2009 roku w II rundzie eliminacji niespodziewanie odpadli z Levadią Tallin. U siebie "Biała Gwiazda" zremisowała 1:1, a na wyjeździe przegrała 0:1. Jedyne trafienie dla drużyny z Małopolski zanotował Piotr Ćwielong, który w pierwszym spotkaniu doprowadził do remisu w doliczonym czasie gry.

 

17.07.2019: Piast Gliwice - BATE Borysów

 

Wisła odpadła w II rundzie eliminacji, a Piast pożegnał się z Liga Mistrzów już w I rundzie. Podopieczni Waldemara Fornalika zanotowali na wyjeździe korzystny wynik, remisując 1:1. U siebie długo prowadzili po trafieniu Czerwińskiego, ale w końcówce dwa celne ciosy wyprowadzili goście i to oni nadal są w grze o awans do fazy grupowej Champions League.

 

WYNIKI I TERMINARZ LIGI MISTRZÓW

 

Oglądaj na żywo największe europejskie gwiazdy piłki nożnej i ekscytujące zmagania najlepszych europejskich drużyn – fazy pucharowe Ligi Mistrzów UEFA i Ligi Europy UEFA 2019/2020 na kanałach Polsat Sport Premium 1 i Polsat Sport Premium 2, w Cyfrowym PolsaciePlusie i IPLI. Prestiżowe rozgrywki dostępne są w telewizji, na komputerach, smartfonach i tabletach.

Bartłomiej Szulga/Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie