Grand Prix FIDE: Triumf Mamedjarowa w Rydze

Szachrijar Mamedjarow z Azerbejdżanu po wygranej w finale z Francuzem Maxime'em Vachier-Lagrave 5:4 po dogrywce triumfował w Rydze w drugim szachowym turnieju Grand Prix FIDE i prowadzi w klasyfikacji cyklu. Radosław Wojtaszek jest piąty, a Jan-Krzysztof Duda - 14.

Rywalizacja w finale ryskiego turnieju rozstrzygnęła się dopiero w siódmej decydującej partii dogrywki. Wcześniej, w poniedziałek i wtorek, obydwaj szachiści wygrali swoje partie w klasycznym tempie gry. W środowych dogrywkach remisowali w dwóch pierwszych rundach, a w trzeciej wygrali po partii.

Przy stanie 4:4 decydował tzw. armagedon, czyli grający białymi Francuz miał pięć minut na partię i musiał ją wygrać, a mającemu cztery minuty na partię Azerowi wystarczyło zremisować czarnymi, by zostać zwycięzcą meczu. Sytuacja na szachownicy ułożyła się po myśli tego drugiego.

W półfinale Mamedjarow wygrał z Amerykaninem Wesleyem So 1,5:0,5, a Lagrave w takim samym stosunku pokonał Rosjanina Aleksandra Griszczuka.

Polak Jan-Krzysztof Duda zdobył w ryskim turnieju pierwszy punkt w cyklu Grand Prix awansując do ćwierćfinału po wygranej z Rosjaninem Peterem Swidlerem 2,5:1,5 po dogrywce. Następnie uległ Mamedjarowowi 1,5:2,5, również po dodatkowych partiach.

Turniej w stolicy Łotwy był drugim etapem rywalizacji o przepustkę do meczu o mistrzostwo świata z Norwegiem Magnusem Carlsenem.

Grand Prix FIDE składa się z czterech turniejów, do których zakwalifikowano 22 zawodników, każdy z uczestników wybiera udział w trzech z nich. Stawką są dwa miejsca w turnieju kandydatów, który wyłoni przeciwnika dla Carlsena. Zwycięzcy poszczególnych imprez GP otrzymują osiem punktów, przegrani w finale - pięć, w półfinale - trzy, a w ćwierćfinale - jeden. Doliczany jest także punkt za każdą wygraną w poszczególnych rundach bez dogrywki.

Po dwóch turniejach prowadzący w klasyfikacji cyklu Mamedjarow ma 10 punktów i wyprzedza Griszczuka z takim samym dorobkiem oraz innego Rosjanina Jana Niepomniaszczija z dziewięcioma.

Inny polski arcymistrz Radosław Wojtaszek, który w pierwszym turnieju w Moskwie awansował do półfinału eliminując już w pierwszej rundzie Mamedjarowa 1,5:0,5, z dorobkiem pięciu punktów zajmuje piąte miejsce.

Gospodarzami dwóch pozostałych GP FIDE będą Hamburg (4-18 listopada, wystąpią m.in. Duda i Wojtaszek) i Tel Awiw (10-24 grudnia, Wojtaszek).

Klasyfikacja Grand Prix FIDE (po 2 z 4 turniejów)