Leon pełnoprawnym reprezentantem Polski! Karencja dobiegła końca

Siatkówka

Na tę chwilę czekało wielu kibiców siatkówki w naszym kraju. Zapewne jeszcze bardziej czekał na nią Wilfredo Leon, któremu 24 lipca 2019 roku upłynęła dwuletnia karencja na grę w reprezentacji. Od środy jeden z najlepszych siatkarzy świata może oficjalnie i w zgodzie z przepisami bronić biało-czerwonych barw. Jego debiut zaplanowano na sobotę 27 lipca, kiedy to w Opolu Polska rozegra towarzyski mecz z Holandią, który będzie można obejrzeć w Polsacie Sport.

Saga ze zmianą przez Leona drużyny narodowej rozpoczęła się w 2012 roku, kiedy jako dziewiętnastolatek zrezygnował z reprezentowania Kuby i zdecydował się kontynuować karierę w Europie. Decyzja ta była o tyle niespodziewana, że w kadrze tej sięgnął wcześniej po wiele sukcesów. Z Kubą został dwukrotnym mistrzem Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów, srebrnym medalistą mistrzostw świata, Pucharu Wielkich Mistrzów a także zajął trzecie miejsce w Lidze Światowej 2012.

 

Kolejny krok na drodze zmiany narodowych barw został wykonany w 2015 roku, gdy menadżer siatkarza Andrzej Grzyb rozpoczął proces polegający na przyznaniu Leonowi polskiego obywatelstwa. Nie obyło się bez komplikacji, choć zawodnik od dwóch lat był zameldowany w kraju ze stolicą w Warszawie, a jego starania popierał między innymi ówczesny prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Paweł Papke dał również Leonowi do zrozumienia, że będzie mile widziany w reprezentacji Polski.

 

Wniosek o przyznanie polskiego obywatelstwa został podpisany 14 lipca 2015 roku, jednak okazało się, że to nie koniec problemów. Zmianę macierzystej federacji z kubańskiej na polską utrudniali bowiem Kubańczycy, którzy nie chcieli zgodzić się na występowanie Leona w biało-czerwonych koszulkach. Szef tamtejszego związku Jose Ramon Fernandez Alvarez długo nie chciał złożyć podpisu pod dokumentem uprawniającym siatkarza do gry z orzełkiem na piersi. Pierwsze sygnały o topnieniu wyjątkowo wytrzymałego muru pojawiły się w maju 2017 roku i dokładnie 24 lipca ogłoszono o osiągnięciu konsensusu.

 

Ostatnią przeszkodą pozostawała dwuletnia karencja na grę w drużynie narodowej, liczona niestety od momentu podpisania zgody przez Kubańczyków. Odpoczęło się odliczanie, jednak Leon cały czas pozostawał blisko reprezentacji Polski. Od początku swojej pracy Vital Heynen podkreślał, że jest w stałym kontakcie z zawodnikiem i zapraszał go na zgrupowania, by płynnie przeprowadzić jego aklimatyzację. Tę bardzo usprawnia fakt, że 25-latek potrafi już płynnie porozumiewać się po polsku.

 

Debiut Leona w reprezentacji Polski nastąpi podczas towarzyskich meczów z Holandią, które Biało-Czerwoni rozegrają 27 i 28 lipca w Opolu. Transmisja spotkań w sobotę i niedzielę od godziny 17.00 w Polsacie Sport. Początek przedmeczowego studia w sobotę o godzinie 16.00, natomiast w niedzielę o godzinie 16.30, również w Polsacie Sport.

 

W załączonych materiałach wideo wypowiedzi Krzysztofa Wanio i Jerzego Mielewskiego o debiucie Wilfredo Leona w reprezentacji Polski.

AŁ, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze