Wiadomość Heynena do kibiców: Zapamiętajcie tę datę

Inne

Trener siatkarskiej reprezentacji Polski, Vital Heynen, po raz kolejny udowodnił, że warto mu zaufać. Prowadzona przez niego kadra wywalczyła awans na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie w Tokio, a selekcjoner już zapowiedział kibicom, żeby... uwzględnili datę finału w swoich planach.

Polacy pokonali w niedzielę reprezentację Słowenii (3:1) i wygrali w Gdańsku interkontynentalny turniej kwalifikacyjny do igrzysk Tokio 2020. Tym samym wywalczyli awans na tę imprezę. Imprezę, podczas której będą jednym z głównych faworytów do końcowego triumfu.

 

"Tokio, sobota, 8 sierpnia 2020 r., godzina 14:15 czasu polskiego. Zapamiętajcie tę datę. Wtedy wszyscy chcemy napisać historię. Dziękuję naszym świetnym zawodnikom i kibicom za zrobienie pierwszego kroku" - napisał na swoim twitterowym koncie Heynen.

Dla polskich siatkarzy będzie to 10. występ na igrzyskach. Najlepiej poszło im w 1976 roku w Montrealu, gdzie wywalczyli złoty medal. W ostatnich latach granicą nie do przejścia dla Biało-czerwonych był ćwierćfinał. Zatrzymali się na tym etapie w czterech poprzednich edycjach igrzysk.

 

Heynen urodził się 12.06.1969 r. w belgijskim Maaseik. Przez wiele lat występował jako siatkarz w miejscowym Noliko, w barwach którego sięgnął ośmiokrotnie po mistrzostwo kraju czy siedem razy po krajowy puchar. W 2005 roku zakończył zawodniczą karierę i został szkoleniowcem Noliko.

 

Jako trener radził sobie równie dobrze. Do czterech triumfów w belgijskiej ekstraklasie dołożył pięć zwycięstw w Superpucharze Belgii. Dwa razy sięgnął też po medale Pucharu CEV. Po odejściu z Noliko przejął reprezentację Niemiec, zastępując na stanowisku Raula Lozano. Pod jego wodzą kadra wywalczyła trzecie miejsce na mistrzostwach świata w 2014 roku. Równocześnie prowadził najpierw Ziraat Bankasi Ankara, później Transfer Bydgoszcz, a następnie Tours VB. 

 

W 2016 roku objął VfB Friedrichshafen, w barwach którego dwukrotnie wygrał Puchar Niemiec i Superpuchar. W latach 2017-2018 trenował też reprezentację Belgii.

 

W lutym zeszłego roku roku Heynen został selekcjonerem reprezentacji Polski. Kilka miesięcy później wywalczył złoty medal podczas mistrzostw świata, pokonując w finale Brazylię (3:0). Na początku 2019 roku, wraz z trenerem polskich skoczków narciarskich Stefanem Horngacherem, został uznany Trenerem roku w Polsce. 

 

WYNIKI I TERMINARZ KWALIFIKACJI OLIMPIJSKICH SIATKARZY

BS, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie