Memoriał Henryka Łasaka: Zwyciężył Estończyk Vahtra

Estończyk Norman Vahtra (Cycling Tartu) wygrał w sobotę kolarski 21. Międzynarodowy Memoriał Henryka Łasaka ze startem i metą w Suchej Beskidzkiej. Na podium stanęli też Artur Detko (Hurom BDC Development) i Niemiec Robert Jaegeler (P&S Metalltechnik).

Do liczącego 174,2 km wyścigu wystartowało 113 kolarzy, do mety dotarło 95. Najpierw pokonali cztery okrążenia ulicami Suchej Beskidzkiej, a potem skierowali się w stronę Zembrzyc. Pięć razy przejechali dużą pętlę (38 km), której trasa wiodła przez przez Tarnawę Dolną, Krzeszów, Stryszawę w kierunku miasta, z którego zaczęli rywalizację.

Podczas wyścigu nie brakowało akcji ofensywnych, ale na ostatnich kilometrach ostatnia z ucieczek została zlikwidowana. Z grupy najlepiej finiszował Estończyk.

Impreza jest współorganizowana przez miasto Sucha Beskidzka i grupę Duo Circuli, przy współpracy z gminami Stryszawa i Zembrzyce oraz powiatem suskim.

Przed rokiem wyścig wygrał Mateusz Grabis.

Henryk Łasak urodził się w 1932 r. w miejscowości Las (koło Warszawy). Był wybitnym trenerem kolarskiej reprezentacji Polski, wychowawcą i szkoleniowcem medalistów olimpijskich oraz mistrzostw świata, m.in. Ryszarda Szurkowskiego i Stanisława Szozdy. Zginął w styczniu 1973 r. w wypadku samochodowym w Skomielnej Białej koło Suchej Beskidzkiej.