3:2 z Italią! Kapitalny mecz polskich siatkarek na zakończenie fazy grupowej ME

W spotkaniu kończącym rywalizację w grupie B mistrzostw Europy polskie siatkarki wygrały z reprezentacją Włoch 3:2. Zwycięstwo nad wicemistrzyniami świata dało Polkom awans na drugie miejsce w tabeli i pozwoliło uniknąć starcia z Rosją w 1/8 finału. W pierwszej rundzie fazy play-off podopieczne trenera Jacka Nawrockiego zagrają w Łodzi z Hiszpanią.

Polki poniosły w środę bolesną porażkę z Belgią (2:3), ale na początku starcia z reprezentacją Italii nie było widać w ich grze trudów tamtego meczu. Starcie z faworyzowanymi przeciwniczkami rozpoczęły w efektownym stylu i szybko uzyskały przewagę (3:0, 5:2). Wykorzystały nerwową grę rywalek, które popełniały błędy. W środkowej części seta gospodynie utrzymywały dystans (16:11). Bardzo dobrze prezentowały się w przyjęciu, mocną bronią była punktowa zagrywka (5–0 w pierwszym secie). Właśnie dwa asy serwisowe Malwiny Smarzek-Godek pozwoliły powiększyć przewagę (19:11), potem punkt zagrywką dołożyła jeszcze Agnieszka Kąkolewska (22:13). Gdy w kolejnej akcji skutecznym atakiem popisała się Magdalena Stysiak, różnica wynosiła już dziesięć oczek! Atak Klaudii Alagierskiej ze środka dał piłkę setową, a w kolejnej akcji Paola Egonu posłała piłkę w aut, kończąc seta (25:14).

W drugiej odsłonie role się odwróciły. To Włoskie siatkarki szybko uzyskały przewagę (4:8, 5:10), grając zdecydowanie skuteczniej w ataku. W środkowej części seta Polki przegrywały już 10:17, ale zabrały się do odrabiania strat. Złapały punktowy kontakt z rywalkami, gdy Egonu zaatakowała w aut było 18:19. Końcówka to jednak koncertowa gra siatkarek z Italii przy zagrywkach Indre Sorokaite. Miriam Sylla atakiem po skosie wywalczyła piłkę setową (18:24), a partię zakończył serwis Martyny Łukasik w siatkę (19:25).

Set numer trzy od początku toczył się przy przewadze Włoszek. Co prawda po asie serwisowym Kąkolewskiej biało-czerwone złapały punktowy kontakt (7:8), ale dalsza część tej partii to znów świetna gra rywalek. Imponowały ich trudne zagrywki, wzorowa współpraca bloku z obroną oraz skuteczność w ofensywie – w czym brylowała Egonu. Taka gra pozwalała budować przewagę (9:16, 12:19). W końcówce w polu zagrywki pojawiła się Sorokaite i Polki znów miały problem z przyjęciem jej serwisów. Podwójny blok na Stysiak dał ekipie Italii piłkę setową, wykorzystaną za pierwszym podejściem, po ataku Sylli z przechodzącej piłki (13:25).

Początek czwartej partii miał wyrównany przebieg. Żadna z drużyn nie była w stanie uzyskać znaczącej przewagi, a wynik długo oscylował wokół remisu (6:6, 11:11, 16:16). Wszystko rozstrzygnęło się w końcówce. Po asie serwisowym Alagierskiej i bloku Kąkolewskiej w kolejnej akcji, Polki odskoczyły na trzy oczka (21:18), potem powiększyły przewagę (23:19). Atak Smarzek-Godek dał piłkę setową, a w kolejnej akcji Natalia Mędrzyk zwieńczyła tę odsłonę asem serwisowym (25:21).

W tej sytuacji zwycięzcę meczu miał wyłonić tie-break. Przy zmianie stron punkt zaliczki miały Polki, po tym, jak Alagierska ustrzeliła zagrywką Sorokaite (8:7). Po skutecznym bloku Kąkolewskiej biało-czerwone prowadziły 10:8, a gdy Egonu zaatakowała w aut – 12:9. Gdy Alagierska wygrała walkę na siatce, gospodynie miały piłkę meczową (14:11), a skuteczny atak Smarzek-Godek zakończył to spotkanie (15:12).

Najwięcej punktów: Malwina Smarzek-Godek (23), Magdalena Stysiak (15), Klaudia Alagierska (11) – Polska; Paola Egonu (25), Indre Sorokaite (19) – Włochy. Mocną bronią biało-czerwonych były w tym meczu punktowe zagrywki (12–5, po 3 asy Alagierskiej i Smarzek-Godek).

Zwycięstwo nad faworyzowaną reprezentacją Italii pozwoliło polskim siatkarkom awansować na drugie miejsce w tabeli grupy B i uniknąć w 1/8 finału konfrontacji z mocną reprezentacją Rosji. Polki o awans do ćwierćfinału zagrają z Hiszpankami. Włoszki zmierzą się natomiast ze Słowacją w Bratysławie.

Polska – Włochy 3:2 (25:14, 19:25, 13:25, 25:21, 15:12)

Polska: Joanna Wołosz, Magdalena Stysiak, Natalia Mędrzyk, Klaudia Alagierska, Agnieszka Kąkolewska, Malwina Smarzek-Godek – Maria Stenzel (libero) oraz Paulina Maj-Erwardt (libero), Marlena Kowalewska, Martyna Łukasik, Martyna Grajber, Katarzyna Zaroślińska-Król. Trener: Jacek Nawrocki.
Włochy: Ofelia Malinov, Indre Sorokaite, Cristina Chirichella, Raphaela Folie, Miriam Fatime Sylla, Paola Egonu – Monica De Gennaro (libero) oraz Sylvia Chinelo Nwakalor, Alessia Orro, Beatrice Parrocchiale, Anna Danesi. Trener: Davide Mazzanti.